У пошуках Еллади: відвідуємо стародавні поліси в Україні
Україна країна з дуже багатою історією і однією з найцікавіших і загадкових періодів є час існування грецьких міст-полісів на території нашої країни.
Борисфен
Перша давньогрецька колонія в Північному Причорномор'ї з'явилася на острові Березань в Миколаївській області. Це поселення є унікальним ще й тому, що відноситься до раннього періоду грецької колонізації. Відзначимо, що в період поселення греків Березань тоді був півостровом і з'єднувався з материком. З середини VI ст. до н. е. тут будуються численні будівлі, з'являється святилище Афродіти з невеликим храмом. Борисфен грає роль політико-економічного центру регіону. Однак, з часом центр переноситься трохи північніше в Ольвію.
Ольвія
Поліс стрімко розвивався, був розташований біля Бузького лиману. Один з найбільших полісів регіону в 450 році до н.е. відвідав Геродот і створив перший опис історії, географії та звичаїв народів, які в ті часи населяли територію північного узбережжя Чорного моря. Згодом місто-поліс занепало. Після завоювання гетським царем Буребісти, через деякій час Ольвія відновилася, але набагато меншою території. Остаточно поліс пропав з карт світу в IV столітті після навали гунів. На даний момент, на місці стародавнього поліса знаходиться заповідник. Ти можеш відвідати з екскурсією давньогрецьку Ольвію, прогулятися по залишкам вулиць, площ, побачити підстави храмів і різних будівель.
Тіра
На березі Дністровського лиману знаходяться залишки давньогрецького міста – Тіри. Відзначимо, що вказаного міста внесений ЮНЕСКО до переліку 10 найстаріших міст світу. Зараз це місце дуже популярне серед туристів, адже крім Тіри тут розташована пізніша і відома пам'ятка – Білгород-Дністровська фортеця. Сьогодні залишки давньогрецької Тіри можна побачити під аккерманською фортецею. Ти зможеш побачити залишки древніх вуличок, прікрепостной площі і руїни акрополя.
Ніконій
Недалеко від Тіри розташовувався ще один давньогрецький поліс – Ніконій. Поліс виник VI ст. до н. е. і перебував у економічній і політичній залежності від Істрії. У V ст. до н. е. будується більшість будівель в Ніконії. Однак, після нападу македонського полководця Зопіріона, місто було істотно зруйноване. Пізніше місто відбудували, але через пару століть життя в Ніконії припинилося у зв'язку з Великим переселенням народів.
Джерело:tochka.net