Серцево-судинні захворювання забирають найбільше життів. Але люди часто легковажна ставляться до свого здоров’я, зокрема не належним чином стежать за своїм артеріальним тиском і неправильно його знижують і контролюють.
Чому це важливо і як це робити правильно, консультує доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини Андрій ЯГЕНСЬКИЙ.
– Що підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань?
– Основними факторами є підвищений рівень холестерину у крові, підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія), надлишкова вага та ожиріння, куріння та цукровий діабет. Є шкали, за допомогою яких за цими параметрами можна визначити ризик серцево-судинних захворювань і смерті протягом 10 років.
– Вагомий фактор ризику – високий артеріальний тиск. Як правильно його контролювати? Яких помилок зазвичай припускаються гіпертоніки?
– Дуже часто люди, попри те, що приймають ліки, мають підвищений тиск. Просто приймати ліки недостатньо: треба, щоб тиск був меншим як 140/90. Якщо тиск вищий – звертайтеся до лікаря. У такому разі треба або збільшити дозу препарату, або призначати додатковий. До слова, для нормалізації тиску для більшості людей недостатньо одного препарату, треба кілька. На щастя, зараз є засоби, які містять і дві, і три діючі речовини в одній таблетці. Завдання хворого – приймати ліки регулярно щодня, незалежно від рівня тиску. Якщо сьогодні тиск нормальний і людина не прийняла ліки – завтра тиск буде високим.
– Що порадите робити, аби запобігти розвитку серцево-судинних захворювань?
– Якщо є бажання бути здоровим – це можна зробити дуже недорого. Єдине, від чого застерігаю, – не купуватися на оголошення на зразок «Вилікую все і відразу» або «Схуднете за місяць на бозна-скільки кілограмів раз і назавжди». Це не проблема одного дня чи одного місяця: пролікувався – і маєш на все життя спокій. Треба постійно дбати про профілактику. Це – дієта, фізична активність, лікування артеріальної гіпертензії та зниження холестерину. Принципово важливо вживати менше солодощів, жирів і жирних продуктів, натомість їсти багато овочів та фруктів. Пише - simya.com.ua