Історія всім нам знайомої цибулі налічує близько 4000 років. Прабатьківщиною її називають Центральну Азію, звідки цибуля, через якийсь час, «прийшла» і в Індію, і в Китай, і в Грецію.
Ріпчаста цибуля є овочем з сімейства цибулевих (Allium), в яку також входять часник, зелена цибуля, цибуля-порей. Овочі з сімейства цибулевих відомі протягом століть не тільки з-за характерного гострого смаку, але і завдяки своїм цілющим властивостям.
У світі щорічно збирають близько 105 млрд фунтів цибулі, причому найбільш популярна червона, біла і чорна цибуля.
Споживання цибулі знижує ризик розвитку раку шлунка і колоректального раку, покращує стан волосся і шкіри, а також сприяє зміцненню імунітету.
Міцний імунітет
Завдяки великій кількості корисних речовин цибуля допомагає при авітамінозі, який часто дошкуляє весною або після тривалої хвороби. Велика кількість вітаміну С ставить цибулю в один ряд з цитрусовими.
Гострий зір
Крім того, що цибуля містить корисний для очей вітамін А, вона також містить сірку, яка бере активну участь у виробленні глутатіону, що захищає кришталик ока. Якщо зір падає, потрібно порізати цибулю і залити її холодною водою 1:4 та настояти протягом доби. Вживати 7 днів по півсклянки 3 рази на день.
Здорове серце
Цибуля має здатність запобігати виникненню деяких серцево-судинних хвороб, оскільки зменшує вміст холестерину в крові. Особливо ефективна червона цибуля, яка виводить з організму поганий холестерин, а залишає той, який якраз потрібний для роботи серця.
Знижує температуру
Цибуля — чудовий засіб, який здатен збити високу температуру тіла. Для цього цибулю потрібно порізати кільцями, занурити в яблучний оцет і прикласти до ступні, а поверх вдягнути шкарпетку. Цей спосіб найчастіше використовують, щоб збити високу температуру у дітей.
Проти вірусів і бактерій
Цибуля здатна вбивати майже всі види вірусу грипу, тому її варто вживати, щоб захистити себе від хвороби. З цибулі готують суміш, яка виконує функцію антисептика, вона вбиває бактерії, допомагає позбутись інфекції. Якщо ви поранились і не маєте під рукою антисептика, допоможе цілюща паста з цибулі. Для цього потрібно розмочити білий хліб у кип’яченому молоці, цибулю натерти на дрібній тертці і змішати з хлібом. Викласти на марлю і прикласти до рани, залишити на 2-3 години. За необхідності процедуру повторити.
Загоює рани
Цибуля допоможе швидше загоїти рани, подряпини, а ще зупинити кровотечу. Для цього декілька шматочків цибулі потрібно загорнути в марлю і прив’язати до подряпини чи порізу. Процедуру потрібно повторити декілька разів, щоб ранка швидше загоїлась. Якщо ж вас вжалила оса чи бджола, зменшити біль також допоможе цибуля. Шматочок або пюре з цибулі прикласти до місця укусу і потримати, поки больові відчуття не вщухнуть. Це також допоможе нейтралізувати отруту та уникнути набряку. Таку процедуру слід застосовувати і при укусах комарів чи різних комах. А печена цибулина допоможе при фурункулах — просто прикладіть на деякий час до ураженого місця, і вона витягне гній та загоїть рану.
При цукровому діабеті
Людям, які хворіють на цукровий діабет, рекомендують вживати настій із цибулі для зниження рівня цукру в крові. Для цього декілька цибулин порізати і залити 2 склянками теплої води та залишити настоюватись на 8 годин. Процідити і вживати цибулеву воду 3 рази на день по півсклянки.
Проти раку
Італійські вчені провели дослідження, в ході якого довели, що люди, які вживають цибулю, рідше хворіють на рак, ніж ті, що її не їдять. У цибулі міститься кверцетин — речовина, яка захищає від онкозахворювань.
Від опіків та шрамів
Цибуля ефективна і при опіках шкіри. Головку цибулі порізати кільцями і прикласти до ураженої ділянки на декілька хвилин, а потім змазати шкіру яєчним білком. Це допоможе позбутись болючих відчуттів, зняти почервоніння і вбереже вашу шкіру від виникнення шрамів. Цей метод ефективний і при сонячних опіках. Якщо ж на тілі є рубці, їх потрібно змазувати свіжою цибулею, це допоможе зробити їх менш помітними. але будьте пильні: така процедура не рекомендована для людей з чутливою шкірою.
Здорове волосся і шкіра
Маски на основі цибулі зміцнюють волосся, сприяють його росту та ще й допомагають позбутися лупи. Також можна втирати в шкіру голови цибулевий сік, який зміцнює корінь і зменшує випадіння волосся. А протирання шкіри обличчя розбавленим цибулевим соком позбавить вас від веснянок. Завдяки активним сірчаним сполукам цибуля здатна уповільнювати старіння шкіри. Але будьте обережними: якщо шкіра чутлива, від процедури краще відмовитись.
Від бронхіту та ангіни
Сік цибулі здатен позбавити від нав’язливого сухого чи мокрого кашлю. Для цього сік цибулі потрібно перемішати в рівних пропорціях з медом і вживати по 1 столовій ложці 4 рази на день. Також можна зварити цибулю в молоці, процідити і вживати молоко по столовій ложці щогодини. Або приготувати натирання з натертої цибулі і гусячого жиру. Готовою сумішшю натирати в області грудної клітки на ніч і обв’язувати теплою хустиною.
Від болю
Якщо болить голова, шматочки порізаної цибулі можна потримати біля носа або біля скронь приблизно 20 хвилин. Цибуля знімає запалення, нормалізує температуру тіла. А гіпертонікам рекомендовано з’їдати кожного дня по 1 цибулині.
Покращує травлення
Цибуля покращує травлення, допомагає при шлунково-кишкових розладах, сприяє кращому засвоєнню їжі і відновлює здоровий апетит. Цибуля активізує вироблення шлункового соку, чим сприяє кращому та швидшому перетравленні їжі.