1. Золото скіфів
Розкопки кургану «Товста могила» біля міста Покров (раніше Орджонікідзе) в Дніпропетровській області в 1971 році стали справжньою сенсацією у світі археології. Найдавніше скіфське поховання подарувало світові унікальні знахідки, серед них царська нагрудна прикраса – золота пектораль вагою 1140 г.
Поруч з царем була похована його дружина, сукня якої майже вся була вкрита золотою фольгою, а на шиї знаходилася масивна золота прикраса.
Поховання датується 4 століттям до н. е. Ця знахідка стала одним з головних археологічних відкриттів 20 століття. Колекція скіфського золота зі степових курганів представлена в Музеї історичних коштовностей України, який знаходиться у Києві на території Києво-Печерської лаври.
2. Український Стоунхендж
Унікальне поховання було відкрите не так давно у Дніпропетровській області біля села Недайвода Криворізького району. Вік стародавнього поховання становить близько трьох тисяч років. На думку вчених, це місце використовувалося для проведення ритуальних обрядів, так само, як і відомий англійський пам’ятник у Стоунхенджі.
Подібні знахідки зустрічаються досить рідко, це святилище одне з найбільш великих і складних за архітектурою серед знайдених в Україні. Була розкопана величезна гранітна стела, довжиною близько 4 метрів, під нею виявили скелет, можливо, древнього жреця.
Також були знайдені фрагменти ліпного посуду, амфор та захоронення 12-річного хлопчика. Фахівці одностайні в питанні унікальності цієї знахідки, що дає можливість глибше зрозуміти історію нашої землі.
3. Меч князя Святослава
Археологічні розкопки в Україні принесли чимало цікавих знахідок. Так, біля острова Хортиця на Дніпрі в 2011 році жителем Запоріжжя був виловлений меч каролінзького типу з клеймом майстерні Ulfberht. Існує версія, що меч належав слов’янському князю Святославу Ігоровичу.
Згідно з літописом, під час битви з печенігами в 972 році князь загинув у районі дніпровських порогів. Важить меч близько кілограма, його довжина становить 96 см, і перебуває він у задовільному стані. Встановлено, що меч був виготовлений приблизно в 10 столітті. Після реставрації меч знаходиться в Запоріжжі, в Музеї історії запорізького козацтва.
4. Трипільський храм
Село Небелівка на Кіровоградщині стало об’єктом пильної уваги археологів. У 2014 році тут виявили величезний храм трипільської культури. Його площа становить 60 на 20 м. Група українських і британських археологів з’ясувала, що це була двоповерхова будівля з дерева і глини, і її вік становить близько 6 тис. років.
Будівля належить до трипільської культури мідного віку. Всередині храму були виявлені вісім глиняних плит, які використовувалися як вівтарі. На них знаходилися останки кісток ягнят, що свідчить про проведення ритуалів жертвопринесення богам. Під час розкопок знайшли уламки фігурок, що зображують людей, а також фрагменти прикрас з кісток і золота.
Поселення трипільців простягалися від Карпат до Дніпра, включаючи нинішню територію Молдови, Румунії та України. Більш детальну інформацію про древню цивілізацію трипільців можна дізнатися в Київському обласному археологічному музеї в селі Трипілля.
5. 500-річна писанка
У 2013 році Львів став місцем сенсаційної археологічної знахідки. У колодязі на 5,5-метровій глибині була виявлена писанка (орнамент виконаний на гусячому яйці), що датується 15-16 століттями. Добре збережена писанка є найдавнішою з тих, що знаходили в Україні.
6. Стародавнє поселення готів
Одне з найбільших поселень готів у Східній Європі було виявлене біля селища Войтенки в Харківській області. Орієнтовний вік поселення – 3–4 століття нашої ери. Східні германці були представниками черняхівської культури, яку історики за унікальністю і самобутністю порівнюють з трипільською.
Археологами були виявлені гончарні майстерні, прикраси, зброя, знаряддя праці, срібні римські монети, залишки глинобитних будинків, а також стародавні поховання. Найближчим часом планується створення музею-кургану під відкритим небом у Харківському регіоні.
7. Кам’яна ікона
Унікальна кам’яна ікона була знайдена в районі Княжої гори під Каневом у 1930-х роках. За твердженням українських вчених, подібна ікона єдина у своєму роді, таких екземплярів немає в жодному музеї світу. Унікальна різьба, а також схема розташування святих на іконі надзвичайно цікаві, матеріалом для її виготовлення послужив природний гіпс.
Такі кам’яні образи робилися на замовлення князів, оскільки коштували досить дорого. Ікона була виготовлена візантійськими майстрами, не пізніше 13 століття. Судячи з напису на звороті, образ належав знатному князю. Існує припущення, що ним міг бути Володимир Мономах.
8. Садиба часів Київської Русі
Новітня знахідка була виявлена в самому серці України – в Києві, на Поштовій площі. Розкопки тривають донині і, швидше за все, приведуть до створення цілого музею. На місці, де за планом мав бути торговий центр, археологи розкопали дерев’яну бруківку 17–18 століть, а під нею залишки давньоруської садиби 11–12 століть.
За словами керівника розкопок Максима Вакулюка, це могла бути митниця. На місці розкопок знайшли 6 князівських печаток і 70 монет 18 століття. Крім цього, неймовірна кількість інших знахідок: 300-літні цвяхи, цегла часів Київської Русі, середньовічний льох, кулі, ядра, черепки і багато іншого.