1. Харчова непереносимість
При харчовій непереносимості організм не сприймає ті чи інші продукти. Вона пов’язана з порушеннями процесу травлення. При цьому імунна система працює цілком нормально. Симптоми для всіх видів непереносимості однакові. Поряд зі спазмами та болем у шлунку ними можуть бути діарея або навпаки запори, надмірне газоутворення, нудота, блювання.
Біль іде по мірі того, як їжа видаляється з організму. Прикладом харчової непереносимості є стан, пов’язаний з непереносимістю лактози – молочного цукру. Вона обумовлена недостатністю ферменту лактази, що розщеплює молочний цукор лактозу. При цьому також виникають болі і спазми, скупчення газів у шлунку або кишечнику, діарея. Єдиний спосіб уникнути харчової непереносимості – виключити з раціону продукти, до яких в організму підвищена чутливість.
2. Алергія
Харчова алергія – це агресивна реакція імунної системи організму на деякі продукти харчування. Організм просто-напросто починає виробляти антитіла. Алергія на їжу проявляється миттєво. Найбільш часті симптоми алергічної реакції: біль у шлунку, нудота, блювання, діарея. Також алергія може проявитися нежиттю, кашлем, почервонінням шкіри. Але може виникнути і більш важка реакція організму: утруднене дихання, набряк обличчя, губ, язика, різке зниження артеріального тиску, біль у грудях, і навіть втрата свідомості. В такому випадку людина потребує термінової медичної допомоги. Продукти з вираженими алергізуючими властивостями: горіхи, кунжут, пшениця, соя, цитрусові, молоко, риба, морепродукти.
3. Харчове отруєння
Вживання їжі, інфікованою патогенними бактеріями або вірусами, викликає харчове отруєння, що супроводжується розладом травлення. Його симптоми: болі в області живота, спазми, нудота, багаторазова блювота, діарея, зневоднення організму, підвищення температури. Найбільш частими причинами харчових отруєнь є недотримання санітарно-гігієнічних норм, погано проварена їжа, інфікована вода або соки, неякісні продукти харчування. Більшість випадків отруєння викликаються кишковою паличкою і золотистим стафілококом. Вони можуть потрапити в сире м’ясо, особливо яловичину та птицю, сирі овочі і фрукти, соки, непастеризоване молоко, некип’ячену воду.
4. Виразки
Ще однією можливою причиною виникнення болю в області живота є виразка шлунка і виразка дванадцятипалої кишки. Біль впертий, тривалий, не дає навіть заснути. Також часто виникає нічний біль, який буде причиною вашого пробудження. При виразці шлунка біль виникає практично відразу ж після їжі (в межах години). При виразці дванадцятипалої кишки — після того, як їжа потрапила в тонкий кишечник. При виразці стінки шлунка або кишечника запалені. Їжа, потрапивши в шлунок або кишечник, чинить на них тиск і тим самим викликає біль. Як правило, виразки утворюються в результаті інфікування H. pylori bacteria, куріння, зловживання алкоголем, опромінення, регулярного прийому нестероїдних протизапальних препаратів.
5. Гастроезофагеальний рефлюкс
Біль, зосереджений у верхній частині черевної порожнини, характерний для гастроезофагеального рефлюксу. Рефлюкс виникає в результаті слабкості сфінктера, що з’єднує шлунок і стравохід. Вміст шлунка закидається в стравохід. Кислий вміст шлунка дратує стінки стравоходу, що сприяє його запаленню і виникнення болю.
6. Синдром роздратованого кишечника
Синдром роздратованого кишечника характеризується дискомфортом і болем в абдомінальній області, порушенням перистальтики кишечника. Його основними факторами є жирна їжа, замінники цукру, надлишок кофеїновмісних продуктів, недостатнє вживання продуктів, що містять клітковину, а також регулярне переїдання.
7. Хвороба
Крона Хвороба Крона – запальне захворювання кишечника, що плавно переходить у хронічне запалення всього шлунково-кишкового тракту. Для хвороби характерна вираженість больових відчуттів, спазми, часта діарея, кишкова кровотеча, підвищення температури, а також хронічна втома, втрата апетиту, зниження ваги. Провокуючими факторами може бути жирна їжа, лактоза, продукти з високим вмістом клітковини.
8. Камені в жовчному міхурі
При жовчнокам’яній хворобі біль концентрується в центральній частині живота або в області правого підребер’я. Цей біль зазвичай виникає після прийому жирної їжі. Камені утворюються з холестерину, мають різну величину і форму. При закупорці протоки, що йде в тонкий кишечник, виникає жовчна коліка, яка супроводжується сильним болем. Також може розвиватися жовтяниця, підвищуватися температура, надмірна пітливість. У цьому випадку необхідно викликати швидку допомогу.
Як ми бачимо, причин болю в абдомінальній області багато. У жодному разі не можна займатися самолікуванням. Біль — це захисна реакція організму, це сигнал про можливе захворювання. Звернення до лікаря просто необхідно!