На суботу, 12 травня, припадає народне свято – день святих мучеників Кізічеських: Феогніда, Руфа, Антипатра, Феостіха, Артема, Магна, Феодота, Фавмасія та Філімона. В цей день не можна байдикувати і лихословити. Про це повідомляють ЗМІ.
Історія
До кінця III століття в місті Кізік, що в Малій Азії, переважала влада язичників. Християни покидали місто або проводили служби та зустрічі таємно. Одного разу дев'ять істинних християн різного віку і стану зійшлися в Кізіке і відкрито виступили проти язичників.
Вони стали проповідувати віру в Христа. За рішенням володаря міста їх заарештували і віддали на муки. Але вони не відкинули Ісуса, не принесли жертви ідолам і не зрадили свою віру. За це їх обезголовили і поховали за межами міста. На початку IV століття, коли гоніння на православних християн припинилися, в честь святих мучеників побудували храм і перенесли туди їх останки.
Біля святих мощей відбулося не одне чудо: хворі одужували, схиблені знаходили розум. Є діючий православний Кізічеський чоловічий монастир, який побудували в 1691 році в пам'ять про дев'ять святих мучеників.
Традиції та обряди
У цей день моляться дев'яти мученикам Кізічеським про зцілення від фізичних захворювань, позбавлення від епідемій. Вимовляють спеціальну змову від дев'яти бід. Люди вірять, що вона здатна захистити і вилікувати людину від різних хвороб. В це свято збирають трави і готують настої з цілющих рослин. Одна з легенд розповідає, що якось Бог накреслив на піску людський силует. У ту ж мить з'явився диявол і проткнув у ньому безліч ран-дірочок, кожна з яких означала яку-небудь хворобу. Тоді Бог створив 11 трав і наділив їх силою виліковувати 77 недуг.
Прикмети:
Іволга кричить, і її крик схожий на котячий – скоро піде дощ.
Мурахи терміново перебираються на сухий твердий грунт – чекай на затяжні зливи.
Багато хрущів – до посушливих днів.
Щоб додати і зберегти здоров'я на рік, потрібно рівно опівдні стати на дорозі і повернутися обличчям до теплого вітру.