Питанням економії грошей задаються всі, хто хоч раз в житті тримав їх у руках. Здавалося б, якісь різнокольорові папірці — бери і сам друкуй! Та тільки де ж взяти відповідний принтер?
Ось і виходить: поки шукаємо відповідь на питання про принтері, попутно намагаємося хоч якось довше утримати в руках ті гроші, що дістаються у вигляді зарплати, стипендії або подарунка. Тому що, якою б не була ця сума, вона витече, як крізь пальці вода, якщо ви не освоїте мистецтво правильного і розумного розподілу бюджету.
Щоденник витрат
Ідеальна фінансова ситуація — коли ваші доходи перевищують витрати. Але не варто зараз з сумом зітхати і говорити, що ось, мовляв, був би у мене вищий дохід, так би воно й було. Запити ростуть разом із заробітною платою.
Тому перший крок на шляху економії — планування витрат. Заведіть зошит або блокнот, куди кожен день методично вписуйте всі свої витрати (кожну копієчку!). Бути може, скажете, що вам це не потрібно і що повністю контролюєте свої витрати, але спробуйте хоча б тиждень записувати все — зрозумієте, на яку дурницю йде досить значна частина ваших грошей.
Це як в тому жарті: збираєш-збираєш на квартиру і Ламборджині, а потім зриваєшся і купуєш «Снікерс» і колу. Як то кажуть, в кожному жарті є частка правди. Це має певний сенс, якщо підрахувати, скільки грошей у вас іде на колу і «Снікерс» в рік, а потім помножити цю суму на 10 років. Може, і на машину вистачило б? .. До речі, цю методику в своїх роботах наводить «Фінансовий Моцарт» Бодо Шефер (між іншим, фінансовий консультант №1 в Європі!). На дозвіллі рекомендую почитати його книгу «Мані або абетка грошей».
Правило чотирьох конвертів
Ще один цікавий і простий спосіб економії і планування бюджету — правило чотирьох конвертів.
Підготовчий етап:
Береться місячний дохід (індивідуальний чи загальний сімейний); 10% відкладається на депозит — на майбутні фінансові цілі (тільки до вибору банку та умов депозиту теж підійдіть з усією відповідальністю); Відраховується сума, необхідна на обов’язкові щомісячні витрати: квартплата, інтернет, мобільний зв’язок, транспорт.
Суть методу:
Після вирахування за всіма вищезазначеними пунктами решта суми ділиться на чотири і розкладається по конвертах. Кожен конверт — бюджет на тиждень. Бажано його не перевищує!
І ще кілька корисних порад:
Перед кожним походом за покупками складайте список необхідних речей і суворо дотримуйтесь його. Якщо ж під час шопінгу вам захотілося купити ще щось — внесіть це в список для наступного походу по магазинах. Якщо вам раптово захотілося щось купити, «переспіть» з цією думкою. Якщо і на ранок річ все ще необхідна — йдіть і купуйте! Уникайте покупок в кредит (не заганяти себе в боргову яму). Нічого не купуйте в день виплати зарплати!
Такі вже ми, люди, що з зарплатою починаємо відчувати себе казково багатими і що можуть дозволити собі багато чого, якщо не все. НЕ ЕКОНОМТЕ на здоров’я, саморозвиток і догляді за собою! Тому що за таку економію надалі можна заплатити дорожче.
Деякі знавці рекомендують розраховуватиметься не карткою, а реальними грошима — з ними, нібито, розлучатися складніше. Ну, не знаю! .. Особисто мені зручніше економити, коли гроші знаходяться на картці, тому що карткою не скрізь можна розплатитися. А готівка може виявитися під рукою в самий невідповідний момент (і повертаємося до історії зі «Снікерс»!).
Головне в економії грошей — зрозуміти: це не спроба обмежити себе у всьому, а спосіб оптимізувати витрати щоб не відчувати постійну нестачу грошей.