Як правильно поливати орхідею

03 листопада 2018 р. 16:35

Орхідеї вже не перший рік посідають лідерську позицію в рейтингу популярності кімнатних рослин. Це найбільш «дарована» рослина.

Тому часто орхідея потрапляє під опіку до людини, дуже далекої від квітникарства і яка має дуже смутні уявлення про те, як правильно її вирощувати.

При дбайливому і правильному догляді, орхідея здатна в домашніх умовах рости і радувати нас багато років. Догляд цей простий і необтяжливий. Незначні відхилення від правил догляду не завдають відчутної шкоди рослині. Але, на жаль, як показує сумна статистика, майже половина подарованих орхідей гинуть вже після першого цвітіння. Причини цього різні, але всі вони наслідок незнання правил догляду або недбалого їх виконання. Абсолютне лідерство серед цих порушень належить неправильному поливу.

Орхідеї не можна поливати як інші кімнатні рослини! Як відомо, в природному середовищі орхідеї ростуть на корі дерев, пнів. Тобто не в землі. Тому і субстрат, в якому вирощують орхідеї, складається в основному з деревної кори, а вона акумулює вологу вельми слабо і швидко висихає. Це і вводить в оману недосвідченого її власника, провокує наступний полив. В результаті — перезволоження і проблеми пов’язані з ним.

Коли і як часто поливати орхідеї

Для початку уточню. Серед орхідей теж є яскраво виражений лідер — фаленопсис. Саме його найчастіше підносять в подарунок. Більш екзотичні мільтонії, камбре, дендробіуми, цимбідіуми, пафіопеділуми та інші, значно програють фаленопсису. Тому правила поливу орхідей будемо розглядати саме на його прикладі.

В першу чергу слід зауважити, що частота поливу орхідей в домашніх умовах буде залежати від таких факторів, як температура повітря, її вологість, склад субстрату, об’єм горщика, життєвий цикл і пору року.

Зовнішні первинні ознаки необхідності поливу орхідей такі:

Коріння рослини отримали блідо-зелений або білий відтінок. При нормальному поливі вони повинні бути зеленими.
Стінки горщика сухі. Якщо на них є навіть найдрібніші крапельки вологи, поливати не слід.
Горщик з орхідеєю дуже легкий.
Можна обережно опустити в горщик суху паличку і перевірити вологість в його глибині.
При тривалому пересушуванні в’януть і жовтіють листя орхідеї.

Важливо! Сухі шматочки кори на поверхні горщика не привід для наступного поливу.

Частота поливу залежить і від пори року. Зазвичай влітку орхідеї поливають раз на тиждень, а взимку в період спокою і при підготовці до цвітіння, не частіше двох разів на місяць.

Вода для поливу орхідей

Для регулярних поливів можна використовувати воду, взяту відразу з-під крана. Як мінімум, вона повинна бути відстояною. Але і цього недостатньо. В ідеалі, вода для поливу орхідеї повинна бути кип’яченою, або пропущеною через фільтр. Присутність солей, сполук заліза і хлору в її складі вкрай небажано. Пом’якшити воду і зробити її більш придатною для поливу, можна за допомогою торфу. Для цього треба взяти жменю верхового (кислого) торфу, загорнути його в серветку і опустити в ємність з водою (приблизно 3 літри) на 10-12 годин. Для пом’якшення води застосовують і щавлеву кислоту.

Обов’язково! Вода для поливу орхідей повинна бути теплою.

Полив орхідей в домашніх умовах — способи

Занурення

Найефективніший і поширений спосіб. Якщо є можливість, придбайте спеціальну ємність для поливу орхідей, що відповідає розміру горщика вашої рослини. Фактично, це той же горщик, але без дренажних отворів. При його використанні, ви уникнете спливання і перекидання горщика з рослиною. Через брак такої ємності, можна використовувати будь-яку іншу ємність відповідного розміру. Горщик з орхідеєю опускається в неї так, щоб рівень води був нижче верхнього краю горщика на сантиметр. Зазвичай достатньо 10-15 хвилин, щоб субстрат наситився вологою. Ознакою цього буде поява вологи на верхньому його шарі. Після цього, горщик треба витягти з води і дати стекти всій волозі. Під час таких поливів можна виробляти і підгодівлю орхідей, розчинивши у воді добриво.

Верхній полив (за допомогою лійки)

Застосовується і такий спосіб. Але при його застосуванні слід дотримуватися обережності. Не можна допускати попадання води в пазухи листя. Її скупчення може викликати загнивання листа орхідеї. Для поливу краще використовувати лійку з довгим тонким носиком. Полив проводиться в кілька прийомів. Вода ллється, поки не почне стікати через дренажні отвори. Потім перерва пару хвилин, і процедура повторюється. І так 3-4 рази. Воду, яка стекла в піддон, злити.

Полив проточною водою (теплий душ)

Це той випадок, коли допускається полив водою з-під крана. Але тільки якщо такий спосіб не є постійним, а застосовується лише зрідка. В іншому випадку використовувати слід садову лійку. Такий спосіб поливу орхідей найбільш наближений до природного, так як імітує дощ. Крім того, що зволожується субстрат і коріння рослини, з листя змивається пил, можливі шкідники та інша гидота. Також він стимулює нарощування листя. Полив найкраще робити у ванні, але можна поставити горщик з рослиною і в тазик, якщо поливаєте лійкою. Вода для поливу повинна бути теплою, іноді застосовується навіть гаряча 40-50 градусів. Полив орхідеї триває поки субстрат не просочиться вологою. Після цього воді з горщика дають стекти і залишають орхідею в затіненому місці хвилин на 30-40.

Обприскування коренів

Цей спосіб навряд чи стане в нагоді початківцям квітникарям. Застосовується він для орхідей, які вирощуються відкритим способом, без застосування субстрату. У цьому випадку використовується пульверизатор з дуже дрібним розпиленням води. При його допомозі, коріння орхідеї, закріплені на поверхні, рясно зрошуються.

Полив орхідей після покупки

На цьому пункті слід зупинитися окремо. Справа в тому, що в більшості випадків фаленопсиси, які продаються в квіткових крамницях, мають специфічний склад грунту. Крім обов’язкової кори і моху сфагнуму, в них може міститися що завгодно, що сприяє наданню та підтримці товарного виду рослини. Адже ми розуміємо, що торговцю головне продати, а що далі буде, це наш головний біль. Найчастіше в складі субстрату можна зустріти такі собі накопичувачі вологи, звані в середовищі квітникарів «спонжиком», «мочалками», «губками», якими вони, по суті, і є. Це шматочки синтетичного матеріалу, який вбирає велику кількість води і дозволяє тривалий час не поливати орхідею, що важливо при транспортуванні і масовому зберіганні. Нічого особливо страшного в цьому немає. Матеріал синтетичний, отже, не піддається гниттю і розкладанню. Але його небезпека полягає в тому, що графік поливів в цьому випадку кардинально змінюється. Дуже складно визначити відсутність або наявність вологи в такому «акумуляторі». Та й сама їх наявність може викликати сумнів.

Сумлінні продавці обов’язково попереджають, що в субстраті є спонжик. В іншому ж випадку, це може виявитися неприємним сюрпризом. Досвідчені квітникарі після покупки будь-яких рослин, і після двох тижнів карантину, пересаджують їх в свіжий грунт. Але не кожному любителю це під силу, та й під час цвітіння цього робити не бажано. Отже, при покупці обов’язково поцікавтеся у продавця про наявність таких сюрпризів. І якщо вони є, то всі поливи до пересадки орхідеї слід проводити рідше ніж раз на півтора — два. У будь-якому випадку — після покупки помістіть орхідею окремо від інших рослин (якщо вони є) і витримайте карантин 7-10 днів. Поливати в цей час не потрібно. Потім можна починати поливи. Перший полив я раджу провести кип’яченою або дистильованою водою. Краще використовувати метод занурення. Причому повторити його кілька разів, змінюючи воду. Це вимиє з грунту непотрібні солі. Безумовно, підуть і добрива, якими їх удобрили виробники і продавці. Але вам вони не потрібні. Зазвичай, це дуже сильні стимулятори, що виснажують рослину. Краще купити якісне добриво і користуватися ним.

Ось власне і все основні правила поливу орхідей. Але, з’явиться ще й чимала кількість нюансів, які будуть притаманні вже конкретно Вашій рослині, і тут все буде залежатиме від вас. Спробуйте різні способи і визначтеся, який більше підходить для вас і вашої рослини. Поспостерігайте за рослиною і субстратом. Мине не так вже й багато часу, і ви зможете безпомилково визначати, коли і як слід поливати ваші орхідеї.

Джерело

Читайте також