Мама знає менше, ніж Google: чому діти не вірять батькам?

01 червня 2018 р. 18:41

До появи лавиноподібного розвитку інформаційних технологій основним джерелом інформації для дитини були його батьки. Важливі навички і життєвий досвід передавалися в основному в усній формі. Формували світогляд і книги, які іноді не втрачали актуальності роками і десятиліттями. Авторитет старшої, а отже, більш досвідченої, людини часто був вирішальним.

Звідси і «ради старійшин» – людей, що володіють більшою інформацією в силу свого віку … Але до кінця минулого століття стало ясно, що світ кардинально змінюється: відбувається глобальний процес втрати авторитетів. Вже зараз діти перестали залежати від особистого досвіду їх батьків. Чому це відбувається? Про це розповіла психолог Дар’я Ненашева.

ПОТІК ІНФОРМАЦІЇ. Раніше основним джерелом інформації була книга. При цьому вибір літератури був досить обмежений, а довідкові дані залишалися актуальними роками. Вся сім’я біля телевізора дивилася одні й ті ж фільми, одні й ті ж передачі.

Таким чином, всі члени сім’ї «варилися» в загальному «інформаційному котлі». Зараз навіть у котів є «особисті канали», а кожен член сім’ї отримує інформацію з особистого джерела, найчастіше досить суперечливу. Тому внуки, які черпають дані в основному з інтернету, не розуміють дідусів і бабусь, що сидять біля телевізора.

ВІДКРИТІ КОРДОНИ. Ще 30 років тому більшість населення нашої країни отримувало інформацію практично ізольовано від решти світу. Був доступний тільки досвід населення обмеженої території, з його традиціями і звичками. Але тепер можливості відкритих кордонів та єдиного мобільного простору дозволяють випробувати і раціоналізувати досвід інших народів. Це розширює можливості власного вибору і знімає безліч архаїчних установок.

ПОЗА СІМ’ЄЮ. Раніше зарозумілість і самооцінка людини формувалися в основному думками її родичів, знайомих і колег. Тепер фотографія в Instagram дозволяє отримати безліч думок, іноді – зовсім полярних: від вихваляння до критики. Думка батьків перестала бути базовою.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД. Щоб навчитися чогось нового, раніше необхідно було звертатися за допомогою до іншої людини, що має потрібні знання. Найчастіше такою людиною ставав батько, а професії передавалися від покоління до покоління. З розвитком інформаційних технологій кожен може самостійно, через YouTube навчитися практично всьому, чого він хоче. Особистий досвід застаріває і втрачає актуальність, адже навіть під час приготування їжі можна подивитися сотню відеороликів і відтворити складний рецепт.

ОК, GOOGLE! Раніше для виживання був необхідний досвід предків. Тепер у дитини є доступ до досвіду всього людства «в один клік». Вона запросто може перевірити будь-яке твердження батьків. Навіть дорослий не може покластися на досвід своїх бабусь і дідусів: їх дані і стиль життя вже не працюють в сучасних умовах.

Тому батькам вкрай важливо не закостеніти в своїх знаннях, а продовжувати вчитися в будь-якому віці. Не потрібно боятися втратити авторитет і через це забороняти дитині користуватися тим же Гуглом. Краще показати дитині, як це робити правильно і ефективно. Це теж буде «актом передавання особистого досвіду».

Джерело

Читайте також