Ти все робив не так: як не варто вчити мову

12 квітня 2018 р. 22:27

Забудь усе, чого тебе навчали на шкільних уроках англійської, французької чи німецької. Якщо хочеш стати поліглотом, доведеться модернізувати методики вивчення мови і нарешті йти у ногу з часом.

Давай почнемо із простого запитання: чому взагалі варто вивчати мови? Лінгвіст Джон МакВортер називає чотири причини, які доводять, що це – вельми захопливе заняття пише studway.com.ua:
Мова – це виразник культури. Тому якщо ти хочеш повністю зануритися, наприклад, у культурний спадок Франції, доведеться вчити французьку.
Білінгвізм – це корисно! Якщо ти розмовляєш двома чи більше мовами, ризик у майбутньому захворіти старечим маразмом значно зменшується. Крім того, це підвищує твою здатність до мультитаскінгу – вміння виконувати кілька завдань одночасно.
Це весело. Нові вирази, абсолютно інший порядок слів… Кожна мова має свої особливості, про які так цікаво дізнаватися!
Ну і наостанок: мову ще ніколи не було настільки легко вчити, адже зникла необхідність довго і неефективно марнувати час у стінах класу. Чому б не спробувати сучасні онлайн-курси?
Чому шкільна методика вивчення мов – неефективна?
Зазубрювання слів і правил, купи списаних листків (усі ж вели словники) – багато дітей вивчає мову (переважно англійську) всі шкільні роки, але так і не досягає омріяного результату. Чому? Справа не тільки у наших здібностях чи професіоналізмі викладачів: величезну роль відіграють навчальні методики, які, на жаль, давно застаріли.

1. Надмірний фокус на граматиці.
Страшне слово «граматика»: зазвичай більшість шкільних занять зосереджені саме на цьому аспекті. Так, граматика потрібна, адже якщо ти вивчиш купу іноземних слів, проте не зможеш скласти їх у правильну структуру, вони залишаться десь на задвірках пам’яті.
Утім, нам не потрібно заучувати граматичні правила так, щоб вони відскакували від зубів (найімовірніше, ця інформація потрапить у ті ж задвірки, якщо взагалі не зникне). Те, що дійсно потрібно запам’ятати – це схеми речень, тобто принципи, за якими вони будуються. Ось який вигляд це має в англійській мові:
Спробуй щодня слухати одні й ті ж англійські речення, навіть якщо не до кінця розумієш їх значення, і згодом вони закарбуються у пам’яті (за таким же принципом ми запам’ятовуємо тексти пісень). Не забувай: тобі потрібна структура, шаблон, у який ти зможеш підставляти будь-які слова. Тоді не доведеться вчити цілі томи правил, які до того ж виявляться малоефективними.
2. Надто багато письмової роботи.
Диктанти, твори, речення… За час шкільного вивчення мови ми списуємо кілька зошитів і знищуємо не одне дерево. Однак чи безперервна писанина – найкращий спосіб?
Більше розмовляйте! Усе геніальне – просто: поміркуймо, як опановують мову її новонароджені носії? Вони мугикають і використовують міміку, тобто комунікують між собою, а не гарячково пишуть черговий твір на тему «як я провів літо». Через кілька років ці діти йдуть до школи, де вчаться читати. Потім приходить час граматики і тільки згодом – повноцінних творів. Тобто схема така:
«Усне спілкування – читання – граматика – письмо»
Такий вигляд має природна структура опанування мови, тоді як у школі ми все робимо навпаки. Можна сказати, що нас, дітей, які ще навіть не можуть втримати ручку, намагаються навчити писати повноцінні есе. Починаймо з фонетичної частини – письмо зачекає.
3. Надто багато іноземних слів.
Усі знають: щоб навчитися читати іноземною мовою, потрібно… Читати. Утім, більшість людей вважає, що читання ефективне тільки тоді, коли поруч лежить товстезний словник, ручка та зошит, куди занотовуються абсолютно всі незнайомі слова. Що ж, це не так.
Почни читати короткі історії (якщо ти опановуєш англійську – скористайся нашим гайдом книг за рівнями) та не вишукуй значення кожного нового слова. Натомість зупинися, глибоко вдихни та спробуй зрозуміти загальне значення розповіді: тоді всі її складові, навіть геть незнайомі, стануть ближчими та зрозумілішими. Знову ж таки, інтуїція дана нам не тільки для того, щоб вгадувати відповіді на тестах.
Ще кілька підказок для ефективного читання:
не соромся читати вголос: проговорюй стандартні слова та вирази і ти здивуєшся, наскільки швидко розшириться твій лексичний запас;
переказуй прочитане власними словами: буде складно, але так ти примусиш себе використовувати щойно вивчений матеріал.
4. Вивчення всього і нічого одночасно.
У школі ми опановуємо відразу все: читання, граматику, письмо, інколи (якщо пощастить) відточуємо розмовні навички. Не мені казати, що це – величезний масив інформації, який необхідно не тільки вивчити. Спочатку потрібно примусити себе це зробити і справа піде набагато легше тоді, коли ми вивчаємо те, що нам дійсно потрібно.
Принцип дуже простий: тобі необхідно якомога швидше навчитися читати німецькою? Фокусуйся на цій частині роботи! Ненадовго відклади граматичні правила та написання творів і спрямуй усю свою мотивацію на дійсно важливе завдання. Результати приємно здивують.
5. Навчання з-під палки.
Зізнайся: не надто любив англійську у школі? Інколи душа прагнула свободи, ти хотів прогуляти урок, але зрештою опинявся за партою, потім виходив із класу та розумів: «Я нічого не пам’ятаю». Поспішаю заспокоїти: це абсолютно нормально.
Під час вивчення мови величезне значення має психологічний стан. Усе дуже просто та навіть банально: коли ти злий, напружений, стурбований нові знання не засвоюються. Якщо ж ти щасливий, розслаблений і – найголовніше – тобі цікаво дізнатися щось нове, навчальний процес піде неймовірно швидко. Знов-таки, не намагайся зрозуміти все. По-перше, ти не зможеш і це – як? – нормально! По-друге, так ти лише розчаруєшся, зневіришся у собі й отримаєш мало користі від заняття. Запам’ятай мантру: ніхто не ідеальний, тому концентруйся на своїх перемогах, а не поразках.

То що ж потрібно робити?
Багато слухати. Схеми речень, ритм мови – уся ця інформація чудово сприймається (і запам’ятовується!) на слух.
Спробувати розуміти значення сказаного… без слів. Як? Мова жестів. Ти здивуєшся, наскільки ефективною вона може бути.
Змішувати вивчене. Опанування мови – це дуже креативне заняття, і навіть якщо ти знаєш усього кілька прикметників, дієслів та іменників, уже можна скласти купу речень. Головне – не бійся експериментувати та помилятися.
Фокусуватися на основі. Невеличкий факт: 1000 слів покриває 85 % усього, що ти можеш почути у буденній розмові англійською. Перестань сприймати мову як щось неймовірно масштабне: щоб опанувати її на гідному рівні, не потрібно заучувати десятки тисяч слів.
Знайти «старшого товариша», тобто носія мови, який буде з тобою регулярно спілкуватися: зрештою, тобі потрібно з кимось практикувати розуміння слів за допомогою мови тіла.
Повторювати артикуляцію носія мови. Це дуже важливо, якщо ти хочеш удосконалити вимову: пам’ятай – обличчя теж має м’язи, які потрібно тренувати.
Створювати «ментальні зображення». Їх ще називають асоціаціями: погодься, слова набагато легше вчити тоді, коли ти не просто зазубрюєш, а вигадуєш пов’язану з ними картинку. Відомий, проте ефективний метод.
І наостанок – трохи натхнення

Твій перший досвід опанування іноземної мови, найімовірніше, був (чи буде) найважчим. Як тільки ти доведеш свій рівень до ідеалу, вірогідно, тебе зацікавлять інші мови і процес вивчення вже не буде таким складним і подекуди болісним. Особливо тепер, коли ти знаєш, яких помилок уникати.

Читайте також