Перець
На підвіконні можна виростити гострий перчик для піци Дьябло. Для нього буде потрібно тепле світле місце і сорти, які підходять для домашнього вирощування: «Кармен», «Флінт», «Вогник», «Горобина», «Наречена», «Бабине літо» та ін . Кущики дуже симпатичні і не вимагають великих горщиків. На одній рослині може зав’язатися до 50 плодів. Оптимальна температура – 25-27 градусів тепла.
Морква
Для вирощування моркви вдома краще брати міні- сорти типу «Пармекс», «Софі», «Внучка». Вони виростають за 80-90 днів і не вимагають багато місця – їх цілком влаштує горщик або контейнер. Також можна взяти кумедний круглий сорт «Раунд бебі». Грунт для моркви повинен бути легким і добре дренуватися. Овоч можна вирощувати в обрізаних пластикових пляшках. Оптимальна температура – в межах 13-24 градусів тепла.
М’ята
М’ята – рослина непримхлива і невимоглива. Вона може рости у вас на підвіконні або на балконі навіть взимку, якщо влаштувати додаткову підсвітку. Вирощувати її можна з паростків і насіння. Якщо є можливість викопати рослинку на дачі у себе або у друзів, краще використовувати цей метод. М’ята, вирощена з насіння, приймається не так активно, і чекати врожаю доведеться довше. Важливо пам’ятати, що рослина любить добре зволожений грунт. І, коли будете вибирати місце для нього, врахуйте, що освітлення має бути хорошим, але прямих сонячних променів краще уникати. Оптимальна температура для м’яти – 20-25 градусів зі знаком плюс.
Зелена цибуля
Щоб виростити зелену цибулю вдома, особливої спритності не потрібно. Але все-таки варто врахувати деякі нюанси: цибулина, яку ви будете садити, повинна бути круглою, щільною на дотик і без слідів гнилі. Відразу після посадки варто поставити цибулю в прохолодне темне місце, щоб краще формувалася коренева система, і тільки потім зеленому пір’ю потрібно буде багато світла. Оптимальна температура – 18-20 градусів, перегрівати не варто, бо тоді зростання зелені припиниться.
Базилік
Будь сорт базиліка прекрасно росте у квіткових горщиках і ящиках. Йому краще виділити сонячне місце, добре поливати, тримати в теплі і забезпечити хороший дренаж. Для посадки можна використовувати як живці, так і насіння. При цьому черешки швидко дадуть перший урожай, але прослужать недовго, так як швидко зацвітуть. Врожаю від насіння доведеться чекати довше, але і прослужить такий кущ більше. Оптимальна температура для базиліка – 20-25 градусів тепла. Взимку потрібно підсвічування приблизно 3-4 години для збільшення світлового дня.
Щавель
Щавель крім чудового смаку відрізняється тим, що спокійно переносить затінені місця. Вирощувати можна з кореневищ 2-4-річних рослин або з насіння таких сортів, як «Майкопський», «Алтайський», «Одеський широколистий». Рости він може і при 5, і при 20 градусах тепла і навіть витримує невеликі заморозки. Так що на балконі його можна тримати до останнього, а якщо балкон добре тримає тепло, то і не прибирати на зиму. Листя зрізаються при висоті 8-10 см, робити це треба акуратно, щоб не пошкодити ростові бруньки.
Тим’ян
Чебрець – чудова трава. Вона дуже запашна, смачна і вкрай невибаглива. У природі чебрець росте в посушливих районах з бідним грунтом. Тому занапастити його вдома непросто. Найголовніше, що він любить, – це світло. Не боїться прямих сонячних променів, і його можна ставити навіть там, де інші рослини загинуть. Єдина складність – полив: на сонці грунт в маленькому обсязі горщика швидко пересихає, а сам чебрець при цьому не любить перезволоження. Також немає сенсу переборщувати з добривами – чебрець цього не оцінить. Вирощувати можна як з пагонів, так і з насіння.