Знайдена головна причина старіння

23 червня 2018 р. 14:32

Дослідники з Німеччини зробили цікаве відкриття

Вчені з Центру дослідження раку в Німеччині виявили білок, який грає ключову роль в процесі старіння, визначаючи тривалість життя організму, пише EurekAlert !. Відомо, що старіння клітин і тканин обумовлено окислювальним стресом, коли при роботі мітохондрій в цитоплазмі збільшується кількість активних форм кисню (АФК), що ушкоджують ДНК, білки та ліпіди.

Клітина в таких умовах швидко втрачає здатність виконувати свої функції і в кінці кінців помирає. Згідно з вільнорадикальною теорією старіння, запропонованою в 1950 році, саме цей процес є головною причиною старіння організму.

Однак АФК також грають сигнальну роль, активуючи імунні клітини Т-лімфоцити, і сприяють знищенню пошкоджених клітин, тому їх нестача може привести до таких захворювань, як рак. Вчені показали, що окисно-відновний баланс, що виражається в оптимальному рівні АФК і антиоксидантів, забезпечується з'єднанням, що називається тіоредоксин-взаємодіючим білком (TXNIP). Тіоредоксин-1 (TRX-1) знешкоджує надлишок АФК, тим самим захищаючи ДНК від ушкодження і сповільнюючи процес старіння. TXNIP пригнічує тіоредоксин, провокуючи накопичення вільних радикалів.

Вчені порівняли T-лімфоцити в крові у 55-річних і 20-25-річних добровольців і з'ясували, що клітини більш літніх людей продукують більше TXNIP. Це було також характерно для клітин плодових мух Drosophila. Тоді дослідники вивели комах, в організмі яких тіоредоксин-взаємодіючі білки синтезуються в більших чи менших, ніж в нормі, кількостях. Ті мухи, у яких було багато TXNIP, жили в середньому набагато менше, а комахи з малою кількістю білка – довше.

За словами вчених, досить знайти спосіб відключити TXNIP, щоб значно збільшити тривалість життя людей.

Джерело

Читайте також