1. Вибираємо продукти
Для консервації підходять тільки найдостойніші овочі і фрукти. А саме – найсвіжіші і красиві. Чи не хворі, без «синячків», плям, укусів комах, плісняви та ознак гниття. Виберіть то, що має стати вашою заготівлею.
2. Не тягніть з консервацією
Купили продукти і приступайте до справи. Не зберігайте довго овочі і фрукти, особливо ягоди. Останні можуть почекати лише добу, овочі потерплять – три доби, а тверді плоди – максимум 2 тижні. Не чекайте поки вони підв’янут.
3. Перше і головне – чистота
Ретельно мийте все, особливу увагу – грибам. Їх потрібно промити неодноразово і як слід обсушити рушником. Немісцеві фрукти і овочі мийте губкою або щіточкою, щоб змити сліди воску для зберігання. Не забудьте і про прянощі. Трави, які ви плануєте додавати при консервації, також потрібно ретельно перебрати і промити.
4. Приготуйте банки
Спочатку їх потрібно ретельно помити, а потім 2 варіанти:
стерилізувати півгодини в духовці при температурі 130 ° С;
стерилізувати 15 хвилин в киплячій воді, встановивши шийкою вниз.
5. Приготуйте кришки
Кришки використовуйте тільки нові, такі щоб не були у вжитку, щоб не постраждала герметичність. Але це не все. Їх обов’язково треба прокип’ятити кілька хвилин.
6. Пост-консервація – повільне охолодження
Практично всі рецепти містять наступний пункт: закручені банки переверніть кришками вниз і залиште остигати, накривши теплою ковдрою. Не нехтуйте ні в якому разі цим правилом. Остигати ваша консервація повинна повільно, а не за допомогою різкого перепаду температур. Так триває природний процес приготування.
7. Пастеризація / стерилізація
І те, і інше – різні види одного процесу. Теплової обробки.
Пастеризація – це коли банки встановлюють у велику каструлю на підставку, наливають на дно воду (4-5 см), закривають кришку і пастеризують (прогрівають) на вогні півгодини. Така консервація зберігається менше року (9-10 міс.)
Стерилізація – більш серйозний процес. Банку також ставлять в каструлю, а ось води наливають по «плічка», доводять до кипіння і стерилізують банки:
0,5 л – 10 хв.
1 л – 15 хв.
2 л – 25 хв.
3 л – 30 хв.
В цей час знищуються всі мікроорганізми, і консервація може зберігатися більше року, а в присутності оцту більше 2 років.