Потрібні будь-які домашні або магазинні сухофрукти: курага, чорнослив, родзинки, фініки, сушені яблука, груші, вишні та ін. Після декількох експериментів ви знайдете оптимальні пропорції інгредієнтів. Також можна робити вино тільки з одного виду сухофруктів. Мій оптимальний склад представлений нижче, напій виходить помірно солодким з легким персиковим смаком і сливовими нотками.
Інгредієнти:
курага – 1,5 кг;
родзинки – 1 кг (плюс ще 200 грам для закваски);
чорнослив – 0,5 кг;
цукор – 1 ,5 кг;
вода – 10 літрів.
Рецепт вина з сухофруктів
1. Оскільки на сухофруктах (особливо магазинних) дикі дріжджі не завжди залишаються життєздатними, краще перестрахуватися заздалегідь і за 3-4 дні до приготування винного сусла зробити закваску з родзинок, завдяки якій вино забродить. Для цього 150-200 грам немитих родзинок засипати в пляшку або банку, додати 50 грам цукру, залити 400 мл води кімнатної температури.
Перемішати, шийку ємності закрити ватяною пробкою, поставити на 3-4 дні в темне тепле місце з температурою не вище 29°C. Закваска готова, якщо на поверхні спостерігається піна і чути шипіння. При появі цвілі закваску слід вилити і зробити нову партію на інших родзинках.
2. Сухофрукти промити проточною водою, видалити кісточки (якщо є).
3. Закип'ятити воду (9,6 літра, так як 400 мл пішло в закваску).
4. Сухофрукти залити окропом, перемішати, накрити кришкою, настояти 60 хвилин.
5. Процідити настій через марлю. Рідку частину злити в посудину з широким горлом.
6. М'якоть пропустити через м'ясорубку.
7. Змішати подрібнену м'якоть з настоєм. Додати 500 грам цукру.
8. Почекати поки сусло охолоне до 25°C. Внести закваску (можна разом з родзинками). Перемішати.
9. Залишити ємність в темному приміщенні з температурою 18-25°C. Горлечко закрити марлею, щоб всередину не потрапили комахи. Два рази на добу перемішувати чистою рукою або дерев'яною паличкою. Через 12-48 годин повинні з'явитися піна, шипіння і легкий запах кислого. Це означає, що почалося бродіння.
10. Залишити сусло на 4-5 днів з моменту змішування, поки майже вся мезга (макуха) не спливе наверх.
11. Сусло процідити через кілька шарів марлі, м'якоть віджати.
12. Рідку частину перелити в бродильну ємність, наповнюючи не більше 70% об'єму. Додати другу порцію цукру (500 грам). Перемішати. Вичавки більше не потрібні, їх можна викинути.
13. На шийці ємності для бродіння встановити гідрозатвор будь-якої конструкції або медичну рукавичку з невеликою дірочкою в одному з пальців. Важливо дотримуватися умов бродіння, зазначених на 9-му етапі.
14. Через 5 днів внести цукор (500 грам), який залишився. Для цього треба зняти гідрозатвор і злити 0,5 літра сусла через трубочку, розвести в ньому цукор. Отриманий сироп вилити назад і встановити гідрозатвор.
15. В залежності від температури і активності дріжджів бродіння вина з сухофруктів триває 30-65 днів. Коли водяний затвор перестав виділяти газ (булькати) або рукавичка здулася, на дні з'явився шар осаду, а саме вино стало світліше, можна переходити до наступного етапу. Якщо через 50 днів бродіння не закінчилося, щоб не допустити появи гіркоти вино потрібно злити з осаду і знову поставити під гідрозатвор.
16. Після закінчення бродіння злити молоде вино через трубочку в іншу ємність, не зачіпаючи осад.
17. Спробувати смак. За бажанням додати цукор, щоб підвищити солодкість (50-200 грам на літр). Окремо можна закріпити вино горілкою або спиртом (5-15% від об'єму). Додавання міцного алкоголю сприяє зберіганню.
18. Ємність з вином герметично закрити. Якщо додавали цукор, спочатку бажано залишити під водяним затвором на 10-12 днів в холоді, потім при відсутності бродіння щільно закупорити.
19. Перенести вино в темне приміщення з температурою 8-16°C, наприклад, в холодильник або льох. Залишити на 3-8 місяців для дозрівання (чим довше, тим краще).
20. При появі осаду (спочатку кожні 15-20 днів, потім рідше) фільтрувати вино, переливаючи з однієї ємності в іншу.
21. Витримане вино із сухофруктів розлити в пляшки, герметично закрити.
При зберіганні в льосі або підвалі термін придатності – до 3-х років. Міцність (без закріплення) – 8-12%. Смак залежить від складу і пропорцій сухофруктів.