У православній церкві 15 жовтня вшановується пам’ять трьох мучеників: Купріна, Феоктиста і Іустини, які жили в IV столітті і загинули за віру в Христа. Відомо, що Купріян жив на території Антіохії і навчався язичницької філософії. У зрілому віці був присвячений в жерці. Подейкували, що він бачив великого князя тьми і знайшов велику силу. У тому ж місті жила Іустина, яка прийняла християнство і намагалася навернути у віру своїх родичів. Там же мешкав і юнак по імені Аглаид, який намагався спокусити Іустину і звернувся до Кіпріану, знаючи про його здібності і сили. Що б не робив Купріян, дівчина залишалася непохитною. Саме після цього і сам Кіпріан повірив в Христа, покаявся і прийняв хрещення. Після цього він сам став проповідувати християнство, і багатьох людей навернув. Сталося навіть так, що всі капища опинилися в занедбаному стані, оскільки нікому було приносити жертви поганським богам.
Що стосується Іустини, то вона після цього стала ігуменею у одному з місцевих монастирів. Під час гонінь, організованих у відношенні християн, Іустина та Кипріан постраждали за свою віру і були страчені. Воїн Феоктист, який був стражником імператора, бачачи страждання мучеників, сам увірував у Христа і оголосив себе християнином, в результаті чого також був страчений.
Також 15 жовтня в церкві шанують пам’ять блаженного Андрія. За доданню, з юних років він полюбив храм Божий і Священні книги. Одного разу в сонному баченні блаженний побачив два війська. В одному були мужі в світлому одязі, в іншому – чорні і страшні демони. Ангел Божий, який тримав в руці чудові вінці, сказав Андрію, що вінці ці – не прикраса земного світу, а небесний скарб, яким Господь нагороджує Своїх воїнів, які перемагають чорні полчища.
Традиції, звичаї та обряди на 15 жовтня
Устинью і Куприяна в народі вважали захисниками від бісів, чаклунів і відьом.
Говорили, що це час, в який необхідно позбавлятися від всякої нечисті і мари. Повір’я говорили про те, що, якщо людина 15 жовтня не буде вести себе обережно, то, згідно з прикметами, на нього нападуть злі сили. Вважали, що найбільше страждають від них п’яниці або люди, що нехтують релігійними обов’язками – всі вони вважалися грішниками. Вірили, що риси можуть бути п’яним людям. Вони не тільки лякають людину, але і виснажують його тіло, часто доводять до самогубства. Саме бісів звинувачували у виникненні такої недуги, як біла гарячка. У свідомості селян біси виглядали по-різному: і стандартно, з рогами і копитами, як їх зображують на картинах, і в людському вигляді, і в образі тварин. Також говорили, що риси здатні приймати вигляд іноземців – поляків, ефіопів і литовців, ченців і воїнів. Вони можуть не просто з’явитися людині, але і вселитися в нього. Роблять це за допомогою наговору, який передається з водою, поцілунком, їжею, подихом або дотиком.
15 жовтня був кінець золотої осені, і починалися справжні холоди разом з листопадом. Всі польові роботи до цього часу вже були закінчені. Стояла пора весіль і гулянь.
15 жовтня: прикмети і повір’я дня
- Якщо іній з’явився, то буде суха і сонячна погода.
- Холодний вітер і злива – до суворої зими.
- Якщо почався сильний листопад, то скоро похолодає.
- Сніг випав – через сорок днів настане справжня зима.
- Східний або північний вітер – до холодної зими.
Що не можна робити сьогодні
У цей період зазвичай починається сильний листопад. Селяни з 15 жовтня по 20 листопада сіяли на зиму буряк, морква, кріп, петрушку, пастернак, часник, щавель. Тож не варто байдикувати – потрібно працювати!
Дівчата в цей час продовжували ходити на посиденьки, але в будні дні не грали й не веселилися, а сиділи з шиттям або прядкою. За роботою співали протяжні пісні.