Свята мучениця Фотина (Фотинія, Світлана)
2 квітня — 92-й день року (93-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 273 дні.
Іменини
2 квітня День ангела відзначають: Севастян, Віссаріон, Сергій, Іван, Максим, Микита, Мирон, Віктор, Герман, Василь, Святла, Уляна, Клавдія, Параска, Олександра, Марія.
Свята і пам’ятні дні
Міжнародний день дитячої книги
Цю дату відзначають в день, коли народився Ганс Христиан Андерсен. Свято встановили в 1967 році. Ініціатором стала Міжнародна рада з дитячої книги. У Міжнародний день дитячої книги намагаються особливо підкреслити, на скільки важливо ще з малих років читати хороші книги. Тому що саме вони створюють духовний і інтелектуальний образ нових поколінь.
Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму
Цей день почали відзначати з 2008 році, а встановили його через резолюцію Генасамблеї ООН. Метою дня є поширення думки, що потрібно допомагати людям, які страждають цим захворюванням, постаратися підвищити їх рівень життя. Зараз все більше дітей страждають аутизмом в різних країнах. А це створює жахливі наслідки не тільки для самих хворих, а й для їхніх сімей і громад.
Православні свята:
- Преподобних Іоанна, Сергія, Патрикия та інших, в обителі святого Сави убієнних.
- Преподобного Євфросина Сінозерского,
- Продолжаетс Великий піст.
День Мучениці Фотинії (Світлани)
2 квітня – день Фотинії Колодязниці. За давнім переказом, саме у Фотинії самаритянки Ісус Христос попросив попити води з колодязя. Вважається, що саме з цієї причини вода в день 2 квітня має корисні властивості, і в народі знахарі 2 квітня використовували її для лікування хвороб і зняття пристріту. Існувала традиція вмиватися колодязною водою – це вважалося дуже корисним.
Звичаї 2 квітня
Свята Фотинія була врачевательницей. Вона могла лікувати навіть найскладніші хвороби, а вода, яку вона подала Ісусу, володіла цілющими властивостями. Тому сьогодні моляться святий Фотинії про здоров’я і просять зцілити хвороби, допомогти в лікуванні.
Видавши в цей день люди на світанку вмиваються колодязною водою. Саме вода з колодязя володіє найсильнішими цілющими якостями. Якщо вмитися нею, організм зміцніє, імунітет зміцнитися, хвороби відступлять, а особа омолодиться.
Також воду з колодязя використовують для очищення будинку і тварин, адже 2 квітня кринична вода прирівнюється до святої води. Потрібно окропити кожен кут хати, всі двері, вікна і стіни – це очистить енергетику житла і вижене з дому все погане.
Прикмети на 2 квітня кажуть, що в цей день саме час незаміжнім дівчатам залучати женихів. Тому дівчата проводять спеціальний обряд. Беруть довгі рушники з вишитими на них рибками і водять хороводи в гаю. Такий хоровод приваблює женихів і допоможе дівчині вийти заміж. Після хороводу рушники вішали на гілки беріз і залишали там висіти.
Народні прикмети 2 квітня
- Дощ 2 квітня – буде гарний урожай грибів;
- Якщо випити з колодязя води – можна від хвороби вилікуватися;
- Прилетіли шпаки – прийшла справжня весна;
- Багато талої води в квітні – багато трави буде в травні.
Визначні події, що відбулись 2 квітня в Україні та світі
- 1513 — у ході пошуків легендарного «джерела молодості» іспанський дослідник Хуан Понсе де Леон висадився на узбережжі Флориди в районі сучасного містечка Сент-Августин і оголосив півострів власністю Іспанії.
- 1657 — після смерті імператора Священної Римської імперії Фердинанда III почались переговори про спадкоємця трону.
- 1722 — у Петербурзі видано царський указ про ліквідацію гетьманства і утворення Малоросійської колегії — органу управління Лівобережною Україною. Складалася з російських воєвод на чолі з С. Веляминовим.
- 1905 — офіційно відкрито Симплонський тунель (20 км) під Альпами, що зв’язав Швейцарію та Італію.
- 1912 — лайнер «Титанік» вийшов у море для перевірки ходових іспитів, які успішно пройшли.
- 1917 — Тимчасовий уряд скасував національні та релігійні обмеження в Російській імперії. Скасована смуга осілості.
- 1918 — Початок антибільшовицького повстання у Шостці.
- 1958 — у Вічита-Фолс (Техас) зареєстровано торнадо, що розвинуло швидкість 450 км/год.
- 1964 — Радянський Союз запустив перший космічний апарат «Зонд-1» для вивчення космічного простору і напрацювання техніки дальніх космічних польотів.
- 1966 — радянський супутник вперше у світі облетів Місяць.
- 1967 — у день народження казкаря Ганса Крістіана Андерсена заснували Міжнародний день дитячої книги.
- 1968 — в районі Зейтун, що на околиці єгипетської столиці Каїр, над храмом коптів-християн люди спостерігали в небі явлення Діви Марії.
- 1978 — на американському телеканалі CBS почався показ серіалу «Даллас», який через неймовірну популярність із запланованого 5-серійного фільму переріс у кіноепопею, що тривала 13 років.
- 1982 — розпочався британсько-аргентинський збройний конфлікт через Фолклендські (Мальвінські) острови.
- 1989 — Центральний комітет Палестинської національної ради обрав Ясіра Арафата Президентом самопроголошеної Палестинської держави.
- 1996 — Борис Єльцин і Олександр Лукашенко підписали договір про створення союзної держави;
- 2004 — у Брюсселі сім країн Східної Європи: Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія та Естонія — приєдналися до НАТО.
- 2007 — Президент України Віктор Ющенко підписав указ «Про розпуск Верховної Ради України» на підставі статті 90 Конституції України.
Видатні люди, що народились 2 квітня
- 742 — Карл Великий, король франків, пізніше римський імператор (засновник Священної Римської Імперії)
- 1151 — Ігор Святославич, Новгород-Сіверський князь (з 1178) і князь чернігівський (1198). Син чернігівського князя Святослава Ольговича, з роду Ольговичів (онук Олега Святославича та праправнук Ярослава Мудрого).
- 1527 — Абрагам Ортеліус, фламандський картограф, видавець першого атласу;
- 1618 — Франческо Марія Грімальді, італійський фізик і астроном. Склав першу карту Місяця.
- 1725 — Джованні-Джакомо Казанова, авантюрист, герой-коханець, письменник (†1798);
- 1805 — Ганс Крістіан Андерсен, данський письменник, поет і казкар («Гидке каченя», «Стійкий олов’яний солдатик», «Снігова королева», «Кресало», «Русалонька») (†1875);
- 1827 — Гант Вільям Холман, англійський живописець, один із засновників прерафаелітського братства.
- 1834 — Фредерік Бартольді, французький скульптор, автор статуї «Свобода», подарованої Францією США.
- 1840 — Василь Волков, український і російський художник-передвижник.
- 1840 — Еміль Золя, французький письменник («Ругон-Маккари», «Жерміналь», «Чрево Парижа»), публіцист («Я звинувачую») (†1902)
- 1848 — Пухальський Володимир В’ячеславович, український піаніст білоруського походження, композитор, педагог, музичний діяч. Перший ректор Київської консерваторії.
- 1862 — Ніколас Мюррей Батлер, американський теоретик і практик педагогіки, політик, публіцист, президент, одного з найбільших в США, Колумбійського університету; Лауреат Нобелівської премії миру 1931.
- 1875 — Волтер Крайслер, американський підприємець, засновник корпорації «Chrysler»;
- 1883 — Грищенко Олексій Васильович (Alexis Gritchenko), український художник, письменник, мистецтвознавець.
- 1890 — Обата Хідейосі, японський полководець, генерал-лейтенант Імперської армії Японії.
- 1891 — Макс Ернст, франко-німецький художник, скульптор, один з основоположників сюрреалізму в сучасному мистецтві
- 1902 — Михайло Гречина, український архітектор, спорудив у Києві Республіканський стадіон, Палац спорту, готель «Русь»
- 1914 — Алек Гіннесс, англійський актор
- 1922 — Адамович Сергій Тадейович, український художник-графік.
- 1927 — Ференц Пушкаш, угорський футболіст
- 1928 — Серж Генсбур, французький актор, композитор, шансоньє, художник, письменник; син єврейських вихідців з України — піаніста Йосипа Гінзбурга з Харкова і співачки Ольги Бесман з Феодосії.
- 1939 — Марвін Гей, американський співак