У церкві 20 лютого відзначається день пам’яті преподобного Луки Елландского. Люди намагалися не робити поганих вчинків, старалися каятися в гріхах і робити тільки добрі справи. Аналізували власні думки і дії, думали про те, як стати краще, позбутися від недоліків. Можна сказати, що 20 лютого – день своєрідного духовного очищення.
20 лютого – традиції, звичаї та обряди дня
У народі День святого Луки був відомий тим, що господині випікали пироги з цибулевою начинкою і пригощали ними бідних. Також кілька пирогів 20 лютого виносили за поріг – щоб померлих родичів погодувати. День вважався поминальним. Прийнято було ходити в церкву, молитися за покійних, відвідувати їхні могили. Вірили в те, що на Луку можна приготувати найдієвіші лікарські зілля. Особливо це стосувалося настоїв, відварів і інших засобів на основі перстачу. Ця трава допомагала від різних хвороб. Квітки перстачу нагадують хрест, тому за нею закріпилася така слава.
Вважалося, що не можна жінкам носити плаття зеленого кольору та робити покупки – це обіцяє неприємності. Не можна грати весілля на Луку – це поминальний день. Укладання шлюбу 20 лютого, за прикметами, поганий знак.
Народні прикмети на 20 лютого
- Якщо тепло прийшло з півночі – влітку буде тепло сонячно.
- Грім гримить – буде поганий сінокос.
- Сині хмари пливуть – чекайте тепла.
- Селяни в цей день чекали післяполудневого вітру, який обіцяв хороший врожай ярих.
- Червоне сонце на заході – літо чекайте холодне.
Що категорично не можна робити в цей день:
- У цей день не призначають весілля, так як він є поминальним.
- Жінкам не варто надягати зеленусукню.
- У цей день краще утриматися від покупок.