22 березня православна церква відзначає день Сорока святих і шанує пам’ять 40 Севастійських мyчеників, а в народі відзначають свято Сороки. Які традиції цього дня, що можна і не можна робити в свято? Джерело
Історія свята відсилає в 320 рік, коли 40 воїнів римського легіону – кращі воїни давньоримського імператора Лікінія, який був язичником і жopстоким гонuтелем християнства, відмовилися відректися від християнства і загuнули мyченицькою смеpтю на Севастійському озері.
У народі в цей день відзначають Сороки – іменини сороки, вважають цю птицю оберегом будинку, біля якого вона живе, якщо не проганяти її і не руйнувати її гнізда. Слово “сорока” – означає “сорок”, тому її пов’язують з свят Сорока святих.
40 святих в православ’ї День пам’яті подвигу сорока святих дуже важливий в православ’ї. Незважаючи на те, що дата його святкування припадає на Великий Піст, Православні християни вірять, що ікона із зображенням 40 мучеників здатна послати моляться силу, стійкість і мужність, яких часто не вистачає при подоланні життєвих випробувань.
На іконі, як правило, зображені сорок воїнів, що стоять в озері і обхопивши себе руками від холоду. При цьому на їхніх обличчях немає зневіри, так як їх серця наповнені вірою і любов’ю до Господа.
Що не можна робити в свято 40 святих
У цей день заборонено будь-яку фізичну працю, ремесла і рукоділля, а також робота по дому.
Так як свято випадає на Великий піст, заборонено вживати в їжу м’ясо, молоко, яйця і рибу. Дозволено додавати в їжу рослинну олію і випити трохи кагору.
У свято не варто позичати гроші.
Не можна піддаватися злості, заздрості, агpесії, вживати aлкоголь і лихословити.
Що обов’язково потрібно зробити в свято 40 святих
Потрібно сходити до церкви на ранкову службу, помолитися і поставити 40 свічок.
У цей день господині печуть медові булочки-жайворонки, їх обов’язково повинно бути 40 штук. Булочки роздавали дітям, вішали на дерева або дарували сусідам, щоб домашня птиця була здорова.
За традицією, незаміжні дівчата повинні зварити 40 вареників і пригостити хлопців.
Молодь в цей день катається на гойдалці, за повір’ям, це принесе їм щастя на весь майбутній рік. А чим вище злетять гойдалки, тим врожайніший буде рік.
За традицією, в це свято прийнято складати плани і мріяти.
У свято 40 святих в народі ворожать на кохання, співають веснянки і закликають весну. Дівчата брали випеченого жайворонка і кидали його через плече, куди хвіст пташки вкаже, звідти буде і наречений.
На свято прийнято прикрашати дерева різнобарвними стрічками, паперовими квітами, дзвіночками, таким чином закликаючи весну.
Традиції та обряди
У цей день моляться сорока Севастийским мученикам, щоб їх рідні чи близькі благополучно закінчили військову службу.
У народі 22 березня вважається другою зустріччю весни, коли з теплих країн повертається 40 видів птахів, в тому числі і жайворонок. На честь нього господині готують покриті медом житні або вівсяні булочки у вигляді птахів.
Якщо 22 березня стався ранковий мороз, кажуть, що почалися Сороки – сорок морозних днів. Щоб холод не побив посіви, потрібно спекти таку ж кількість кульок-колобків з вівсяної або житнього борошна.
Починаючи зі свята Сороки, необхідно викидати їх на вулицю по одному в день.
Прикмети
Якщо заморозки протримаються сорок днів, то влітку буде тепло.
Яка погода на Сороки, такою вона буде ще 39 днів.
Чути грім – до голодного року.
Галки і сороки зустрічаються у великій кількості, значить, скоро буде тепло.
Пише - bbc-ccnn.com