26 червня православна церква вшановує пам’ять святої мучениці Акилини. Підліток Акилина жила в третьому столітті і ще в дитинстві звернулася до віри Христової. Своїх подруг вона також намагалася наставити на шлях істинний, за що була страчена. Мучителі не взяли до уваги навіть вік Килини: на момент загибелі їй було всього 12 років.
Традиції і повір’я
Говорили, що 26 червня з’являються ґедзі, оводи, які кусають тварин, і худоба від цього дуже страждає. Тому тварин намагалися виганяти на пасовища вранці, а заганяти в хлів вже опівдні, сподіваючись таким чином захистити їх від комах.
Також день був відомий тим, що 26 червня можна було вирушати на збори суниці – на той час вона вже дозрівала.
У народі свято називали Гречишниця, оскільки було прийнято сіяти гречку. Ця культура вважалася дуже вередливою, а тому намагалися дотримуватися термінів посіву. Сіяти гречку слід було в курну, суху або піщану землю при ясній і сонячній погоді.
У давнину день Килини, 26 червня, був відомий як свято каш. Селяни готували каші і хвалили їх перед сусідами. Кашу зазвичай виставляли на вулицю і пригощали малозабезпечених. Говорили 26 червня: “Гречана каша матінка наша, а хліб житній – батько наш рідний”. Безхатьки, пообідавши кашею, бажали господарям багатства і благополуччя, щоб гречка добре вродила.
Молоко на Килину не пили, хоча здавна їли гречану кашу саме з молоком. Існувала прикмета, що в цей день воно стає “акулячим”, шкідливим для здоров’я, адже від укусів комах худоба може стати скаженою.
Народні прикмети і що не можна робити
- 1. Молоко в цей день не пили, хоча здавна їли гречану кашу саме з молоком. Існувала прикмета, що в цей день воно стає “акулячим”, шкідливим для здоров’я.
- 2. Не можна на працювати – інакше гречка не вpoдить.
- 3, Якщо огірки пізньої сівби не встигають дозріти до цього часу – значить, за прикметою, вони не будуть смачними.
- 4. Багато комах – буде тепла і ясна погода.
- 5. У ліс 26 червня ходити не варто – комарі покусають.