30 липня відзначали пам’ять святої Маргарити Антіохійської і Лазаря Галісійського

29 липня 2020 р. 22:46

В церкві 30 липня відзначали пам’ять святої Маргарити Антіохійської і Лазаря Галісійського. Досі невідомо, чи жила Маргарита насправді. У переказі йдеться про те, що народилася вона в Антіохії в родині язичницького жерця на ім’я Едессій. Однак Маргарита не захотіла поклонятися ідолам і прийняла християнство, за що батько прогнав її з дому. Після цього Маргарита стає пастушкою, і доля розпоряджається так, що вона зустрічає римського префекта Олімврія. Зачарований красою дівчини, він пропонує їй одружитися з однією умовою – вона повинна відректися від Христа. Однак Маргарита відмовилася це зробити. Розгніваний Олімврій піддав Маргариту тортурам, а потім убив її.

Відомо, що в католицькій церкві Маргариту включають до списку 14 святих помічників – стародавніх святих, які допомагали людям при різних обставинах. У православ’ї Свята Марина відома під ім’ям Марини.

30 липня: традиції і звичаї

Ця дата в народному календарі отримала такі назви:

  • Марина;
  • Марина з Лазарем;
  • Маринин день;
  • Марина лазарєва.

У цей день часто йдуть грозові дощі. Наші предки вважали, що грози 30 липня є особливо небезпечними. Дивитися на них не можна, так як можна осліпнути. Крім того, грозові відблиски – провісники пожеж.

У народі свята Марина асоціювалася з морем, а Лазар – з відблисками блискавки на грозовому небі. Звідси і пішла назва дня – Марина лазарєва. Про цей день говорили: «На Марину з Лазарем лазурове світло в сутінках. Або лазурова квітка пелюстки розпустила, або далекі сполохи небо висвітлюють ».

На Марину з Лазарем на столах наших предків в обов’язковому порядку були присутні страви з риба.

Народні прикмети на 30 липня

  1. Якщо гроза 30 липня сталася – осінь буде дощовою
  2. Гроза – взимку будуть заметілі
  3. Жаркий і сухий день 30 липня віщує малосніжну і холодну зиму
  4. Вдень дуже жарко, а вночі холоднішає – прикмета того, що наступний день буде ясним і сонячним

Що потрібно зробити в цей день

Як і на більшість православних свят, на День Святої Марини прийнято йти до церкви на урочисту літургію.

Крім того, Марина вважається покровителькою дітей і вагітних. Це пов’язано з тим, що коли Святу стратили, їй було всього лише 15 років. З тих вона покликана захищати всіх дітей від небезпеки і загроз. Тому матерям і вагітним варто йти до церкви і молиться про здоров’я своїх дітей, навіть якщо вони ще не народжені.

Якщо ж в храмі немає ікони Марині, то можна помолитися біля будь-якої іншої жінці-святій.

Крім того, вважається, що в цей день потрібно купатися в озері або річці. Адже саме там Марина пізнала сяйво Боже, яке зцілило її тіло і душу. Багато православних вірять, що така процесія їм також допоможе вилікувати хвороби і рани.

Що категорично не можна робити в цей день

Традиційно, на православних свято забороняється займатися важкою працею. Наприклад, прибирати або робити ремонт.

Основна заборона стосується відносин з дітьми. Вважається, що 30 липня категорично забороняється лаяти або навіть підвищувати голос на дітей. По-перше, такі методи можуть зашкодити психічному здоров’ю дитини, а по-друге, це може образити Святу Марину, яка всіляко оберігає кожну дитину.

Читайте також