Гряде опалювальний сезон, і в зв'язку з цим ситуація з субсидіями в Україні стає однією з найобговорюваніших. В уряді постійно пропонують нововведення, правила для отримання субсидій продовжують посилювати, а офіційна статистика і зовсім говорить про те, що все менше і менше українців стають щасливими володарями компенсацій від держави. "Сегодня" розібралася, що відбувається з субсидіями в Україні, чому кількість їх одержувачів скорочується і яких змін очікувати в недалекому майбутньому..
Що з субсидіями
З 1 травня в Україні значно урізали кількість тих, хто користувався субсидіями. В уряді мотивували нововведення необхідністю позбавити державних компенсацій тих, хто приховує свої доходи. Тоді субсидії втратили люди, які були власниками автомобілів молодше п'яти років, ті, у яких площа квартири перевищує 120 кв. м, а будинку – 200 кв. м, і багато інших. Загалом, через такі зміни субсидій позбувся кожен 5-6 одержувач. Андрій Никончук, експерт з питань ЖКГ Українського інституту аналізу та менеджменту, говорить, що такий відбір призвів і до зменшення обсягів виплат субсидій.
"Майнові цензи відсікли велику кількість людей, які отримували субсидії до цього. Відсікли саме тих, у кого велика площа житла. А раз велика площа, відповідно, і на порядок більше була сума державної допомоги. Прибравши цих людей, суми субсидій ще зменшилися", – каже Никончук.
Всього ж цього року українцям вже видали вдвічі менше субсидій, ніж 2017 року. Так, в період з січня по липень 2018 року виплати отримали близько 2,6 млн родин, що на 50% менше, ніж було за аналогічний період 2017-го. До того ж, якщо минулого року середній розмір субсидії становив 300 грн, то зараз – 200 грн. Держстат повідомляє, що в січні-липні 2018 року всього було призначено 734 млн грн субсидій для домогосподарств, тоді як 2017 року ця сума становила трохи більше 3 млрд грн.
Вище оклади – менше пільг
Серед факторів, що впливають на зменшення кількості субсидіантів, експерти вказують на плавне зростання зарплат.
"В Україні зростають зарплати. А відповідно, якщо зарплати зростають, то кількість тих, хто може звернутися за субсидіями, скорочується", – говорить економіст Борис Кушнірук.
До того ж з 1 липня в країні почав працювати реєстр одержувачів субсидій. Міністр соцполітики Андрій Рева розповідав, що реєстр дозволив виявити більше 20 тис. українців, які отримували подвійну субсидію і були зареєстровані відразу в двох регіонах країни.
"Система відразу викидає двійників, і ми реально бачимо, хто намагається отримати більше, ніж йому належить", – говорить чиновник і зізнається, що наразі реєстр працює з перебоями.
Експерти також впевнені, що, незважаючи на перебої в запуску, це відмінна практика, яка дозволить скоротити кількість осіб, які незаконно отримують субсидії.
Прогноз: що буде з теплом
Опалювальний сезон (стартує в жовтні) завжди приносить з собою багато сюрпризів і, зазвичай, не особливо приємних, наприклад, цього року активно обговорюється майбутнє збільшення ціни на газ відповідно до вимог МВФ. Так, Міністерство економічного розвитку і торгівлі прогнозує зростання граничних роздрібних цін на газ для населення 2018 року на 18%. Відповідно, якщо зростають ціни на блакитне паливо, збільшиться і кількість тих, кому потрібні субсидії.
"З початком опалювального сезону потрібно буде підвищувати тарифи на газ і на тепло. Тому вони (уряд. – Авт.) можуть не піти на жорсткі заходи. З огляду на, що кількість людей, які реально потребуватимуть субсидії, істотно зросте", – говорить Кушнірук.
Це підтверджує і Андрій Никончук, який говорить, що зі збільшенням ціни на газ з'явиться нова хвиля людей, які потребують компенсації від держави.
"Але якщо ціна газу не підвищуватиметься, можуть ще придумати якісь нові критерії, завдяки яким кількість субсидіантів скоротиться. Якщо ціна газу збільшиться, то знову додасться велика хвиля тих, хто не зможе платити. Багато зараз перебувають у прикордонному стані, а в цьому випадку однозначно вже не зможуть платити – це динамічний процес", – підсумував експерт.
Чому в Україні урізають субсидії: експерти дали відповідь
07 вересня 2018 р. 10:32
Через перевірки і зростання зарплат все менше людей можуть претендувати на пільги від держави