У Європі і світі перемогу над нацизмом відзначають 8 травня, як День пам'яті та примирення. З недавніх пір в Україні також відзначають цей день.
Історія Дня пам'яті та примирення
7 травня 1945 року у французькому Реймсі начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт капітуляції Німеччини.
Але Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла вже 8 травня о 23:01 за берлінським часом – у той час у Москві вже було 00:01 9 травня. Отже, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята – "День перемоги в Європі"), а країни колишнього СРСР – на день пізніше, 9 травня. У листопаді 2004 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією № A/RES/59/26 проголосила 8 і 9 травня Днями пам'яті і примирення.
Таким чином в ООН визнали, що держави-члени можуть мати свої Дні перемоги, звільнення і святкування. Так, ця резолюція пропонує всім державам-членам, організаціям системи Організації Об'єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.
8 і 9 травня в Україні
В Україні День пам'яті та примирення – це нове державне свято. Воно було встановлене Указом президента України Петра Порошенка від 24 березня 2015 року, і цим же документом затверджено дату його святкування – 8 травня.
Президент також доручив щорічно 8 і 9 травня проводити в Києві та інших населених пунктах заходи, присвячені Перемозі над нацизмом в Європі, Дня пам'яті і примирення і Дня Перемоги. Уряду було доручено посилити соціальний захист ветеранів і проводити заходи в школах та навчальних закладах України. Символом Дня пам'яті і примирення в Україні став червоний мак, а георгіївська стрічка, у зв'язку з процесом декомунізації, заборонена.