Якщо більшість європейських країн вже перевело в онлайн-площину все, що тільки можна, то Україна знаходиться на початку цього шляху. Розмови про діджіталізацію, тобто перехід на “цифру”, ведуться давно, а політики і чиновники хочуть перенести “державу у смартфон”.
Програма Кабміну на найближчий рік:
Ще на початку 2019 року в Кабінеті міністрів в рамках розвитку електронного уряду заявили, що спектр електронних послуг для українців буде значно розширено вже незабаром. Так, в уряді відзначили, що завданням Кабміну на 2019 рік стане впровадження 50 додаткових послуг, які будуть надаватися в електронному вигляді.
“Сьогодні у нас 118 послуг. Наша задача на 2019 рік – ще 50 електронних послуг”, – пояснив тоді прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
Крім того, постійно розробляється і оновлюється Національна програма інформатизації та української стратегії розвитку електронної демократії до 2020 року. Останню програму затвердили 22 травня, в ній, зокрема, прописано, що:
до кінця року потрібно розробити функціональні модулі електронного рецепта на лікарські засоби і електронного направлення на медичне обслуговування;
до кінця року потрібно забезпечити введення в експлуатацію електронну систему епідеміологічного моніторингу поширення ВІЛ;
в 3 кварталі 2019 року планується запуск роботи кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг на базі Державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”;
потрібно сприяти підвищенню рівня кібербезпеки і створенню захищеної програмної продукції.
Які послуги вже є онлайн
Незважаючи на те, що ми відстаємо в питаннях технічного прогресу від деяких інших країн, безліч послуг у нас вже переведені в цифрову площину. Зараз в Україні є онлайн більше 120 послуг.
Так, наприклад, онлайн можна оформити державну допомогу при народженні дитини, просто подавши документи через інтернет. Також через інтернет можна оформити субсидію, записатися в ЗАГС, поміняти ім’я або прізвище в паспорті, оформити закордонний паспорт, отримати пенсійне посвідчення і навіть подати на розлучення.
Переглянути всі ці послуги і детальніше про них дізнатися можна на сайті igov.gov.ua, або ж в кабінеті електронних сервісів від Мін’юсту. Там же можна вибрати потрібну послугу, яка доступна онлайн. Правда, не варто забувати, що для отримання тих чи інших електронних послуг знадобиться електронний цифровий підпис (ЕЦП), або ж система BankID.
Ми вже розповідали, що генеруванням електронного цифрового підпису та видачею відповідних сертифікатів і ключів займаються спеціальні акредитовані “Центри сертифікації ключів” (ЦСК). Такі центри створені при багатьох держструктурах, існують і недержавні АЦСК. Вартість отримання цифрового підпису може трохи відрізнятися в різних місцях. Наприклад, на сайті Мін’юсту повідомляється, що звичайний ЕПЦ для фізособи на рік обійдеться в 144 грн. Але отримати його можна безкоштовно, за допомогою того ж ПриватБанку.
Які послуги незабаром стануть доступні онлайн
Як ми вже згадували, Кабмін опублікував перелік з 50-ти пріоритетних послуг, які до кінця 2019 р. зроблять електронними. Ми вибрали найцікавіші з них:
державна реєстрація транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу і номерних знаків (для транспортних засобів з автосалону);
заміна посвідчення водія на право керування транспортними засобами в зв’язку з втратою, крадіжкою, пошкодженням або заміною даних;
заміна свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу в зв’язку з заміною особистих даних, пошкодженням або непридатністю;
замовлення індивідуальних номерних знаків транспортних засобів;
видача ліцензії на освітню діяльність у сфері дошкільної освіти;
реєстрація громадських об’єднань;
видача висновку про якість ввезених лікарських засобів;
видача дозволу на проведення будівельних робіт;
видача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами;
реєстрація платника єдиного податку для юридичних осіб;
присвоєння статусу безробітного;
призначення і виплата допомоги по безробіттю;
призначення пенсії за віком;
перерахунок пенсій, призначення надбавок, доплат і компенсацій, переведення з одного виду пенсії на інший;
реєстрація місця проживання новонародженої дитини;
реєстрація народження дитини;
видача посвідчення батькам багатодітних сімей та дітям з багатодітних сімей;
реєстрація дитини в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків.
Як ми бачимо, спектр послуг, які будуть доступні онлайн, повинен значно збільшитися вже незабаром.