ЯК ПОЗБУТИСЯ ШКІДНИКІВ БЕЗ ХІМІЇ
У магазинах є багато хімічних засобів для боротьби зі шкідниками і хворобами. Однак вони не зовсім безпечні для людини. Тому користуватися ними краще тільки в екстрених випадках.
Якщо проблеми незначні, для профілактики можна скористатися інсектицидними рослинами. Відвари і настої з них безпечні для людини.
Обприскування ними можна робити до п’яти разів на сезон через 7–15 днів, а застосовувати – навіть коли залишається 6–7 днів до збирання врожаю.
ЯК ГОТУВАТИ НАСТОЇ ПРОТИ ШКІДНИКІВ
Такі рослини збирають перед початком і під час цвітіння, використовують як свіжі, так і висушені в тіні (висушених треба удвічі менше). Перед застосуванням подрібнюють і готують відвар (кип’ятять) або настій (настоюють у теплій воді).
Препарати використовують у день приготування. Перед обприскуванням у них бажано додавати господарське мило (50 г на 10 л). Обприскують увечері, коли стихне вітер.
ЯКІ РОСЛИНИ ПРОГАНЯЮТЬ ШКІДНИКІВ
КУЛЬБАБА (проти попелиць (тлі), кліщів і мідяниць). 400 г подрібненого листя і коренів 2–3 год настоювати в 10 л теплої води. Процідити і відразу ж використати для обприскування.
ТОМАТИ (проти попелиць і молодих гусениць). 4 кг подрібненого бадилля (можна використовувати пасинки) залити 10 л води, кип’ятити 30 хв, настоювати ще 3–4 год і процідити. До 3 л відвару додати 7 л води.
КАРТОПЛЯ (проти попелиць, кліщів, капустяного білана, молі). 1,2–1,3 кг зеленого бадилля (або 0,6–0,7 кг сухого) настоювати в 10 л теплої води протягом 3–4 год, процідити і обприскати.
ПОЛИН (проти листогризучих гусениць на ягідниках і плодових деревах). 0,5 відра дрібно нарізаної трави залити водою доверху, настоювати 1 добу і кип’ятити 30 хв. Перед обприскуванням розбавити водою в два рази.