Єдиний реєстр зниклих безвісти запрацює в Україні

12 липня 2018 р. 13:42

Депутати схвалили закон про правовий статус зниклих безвісти

Верховна Рада схвалила у другому читанні законопроект № 5435 про правовий статус зниклих безвісти. За законопроект проголосували 238 парламентарів. Законопроект, який ухвалили дає змогу визначити поняття "особа, яка зникла безвісти" в контексті міжнародного гуманітарного права, що закріплює права таких людей та надає їм відповідний захист.

Окрім вже чинного поняття "безвісно відсутньої особи", яке є у Цивільному кодексі України, ухвалений документ передбачає поняття "особа, яка зникла безвісти". Зазначається, що для розшуку зниклих безвісти осіб через війну на Донбасі планують створити Комісію з питань осіб, зниклих безвісти. Визначається, що це орган, який відповідає за з'ясування долі і місцеперебування таких людей.

Також відомо, що дана комісія співпрацюватиме з усіма органами державної влади, міжнародними та громадськими організаціями, які займаються питаннями зниклих безвісти осіб. Цей законопроект передбачає створення єдиного реєстру зниклих безвісти. усі дані будуть зберігатись в одному місці.

Людина, котру шукають — матиме офіційний статус зниклої. Рідні все одно можуть звернутися до суду, щоб визнати зниклого безвісти — померлим. Навіть якщо людина, яка зникла, згодом була визнана померлою, все одно її продовжують шукати, поки не встановлене місце перебування чи поховання.

Для порівняння досі людина вважалася померлою, якщо її не знайшли протягом трьох років. І тепер соціальну допомогу родина буде отримувати стільки, скільки зниклого будуть шукати та не визнають померлим. Родичам обов’язково повинні надавати інформацію про долю зниклої рідної людини. Також вони мають право дізнатися про обставини смерті, місце поховання та отримати рештки.

Автори законопроекту наголошують, що це "критично необхідно як у нинішній ситуації збройного конфлікту, так і в подальшому постконфліктному відновленні". Зараз точна кількість зниклих безвісти є невідомою. Ірина Геращенко раніше наводила цифру близько 400 осіб, натомість Міністерство з питань окупованих територій повідомляло про цифру майже 4000 тисячі осіб.

У Міжнародному Комітеті Червоного Хреста наводять цифру 2000-3000 тисячі людей + 700 неідентифікованих тіл лише на підконтрольній Україні території.

Джерело

Читайте також