До якогось моменту Кремлю вдавалось вмовляти сильних світу цього не розглядати Україну як потенційного члена альянсу. Але пройшов час і все змінилось. Агресія сучасної Росії замість застопорити зближення України з НАТО, навпаки прискорила ці процеси.
Сьогодні почались наймаштабніши навчання авіації НАТО разом з українськими ВПС. До України прибули бойові літаки країн альянсу які ще ніколи не пролітали над теріторією України. Раніше військова авіація країн НАТО лише доправляла військових та вантаж на транспортних літаках і все. Цього року все грандіозніше, все змінилось.
Вперше славетні бойові штурмові літаки та винищувачи країн НАТО будуть приймати участь у спільних навчаннях, разом з українськими бойовими літаками. Ніхто вже не звертає увагу на протести з боку Кремля, навпаки наші партнери дають зрозуміти, що загарбати Україну ніхто Путіну недасть. Кремль намагався проводити перемовини про те, аби військова авіація НАТО не застосовувалась у навчаннях над теріторією України, але ні прохання Путіна, ані їх погрози ніхто всерйоз не сприймає.
Отже У Вінницькій та Хмельницькій областях у понеділок, 8 жовтня, стартували багатонаціональні навчання “Чисте небо – 2018” за участю військових з України і 9 країн – членів НАТО.
В такому форматі навчання проходитимуть вперше на території України. Участь у навчаннях беруть більше десяти одиниць винищувальної, транспортної авіації і БПЛА з трьох штатів США – Каліфорнії, Міссурі і Іллінойсу: літаки F-15C / D, С-130, КС-135, МQ-9. Від Повітряних Сил Збройних Сил України залучаються екіпажі тактичної і військово-транспортної авіації на літаках МиГ-29, Су-27, Су-24, Ан-26 і літак аеромедичної евакуації “Vita”.
Протягом двох тижнів близько 700 військовослужбовців країн-учасниць будуть тренуватися ефективному управлінню та контролю обстановки, отримають досвід в пошуково-рятувальних операціях, аеромедичної евакуації, а також відпрацюють деякі питання щодо забезпечення кіберзахисту, оскільки саме кіберзброя сьогодні є одним з найпотужніших інструментів в руках агресора.
Всього до навчань будуть залучені понад 350 військовослужбовців Повітряних Сил. Поряд з військовою авіацією в навчаннях беруть участь підрозділи протиповітряної оборони і радіотехнічні війська. У них завдання діаметрально протилежні – виявляти, супроводжувати і знищувати повітряні цілі.
Крім України і США активну участь в навчаннях беруть військовослужбовці з країн-членів Північноатлантичного альянсу з Бельгії, Великобританії, Данії, Естонії, Нідерландів, Польщі, Румунії.