До такого висновку прийшла комісія, яка провела аналіз книг для першокласників на антидискримінаційні факти й опублікувала на офіційному сайті Міносвіти спеціальні інструктивно-методичні матеріали. Так, у МОН рекомендували не назвати рідну мову солов’їною, адже ця характеристика асоціюється виключно з українською мовою і може ображати інших людей, для яких українська не є рідною.
“Назва теми відсилає до сприйняття України в політико-географічному контексті (як країни), тоді як другий рядок вірша зводить сприйняття “нас” виключно як носіїв культурно-етнічної ознаки (тобто людей, для яких українська мова є рідною, “солов’їною”) . Однак, на території України проживає чимало етнічних груп, які асоціюють себе з Україною як країною, але для яких рідною є інша мова”, – наголошується в рекомендаціях.
Також у матеріалах відомства особливу увагу приділено моментам гендерної дискримінації та виділено таке негативне явище, як етноцентризм, коли всі культурні процеси оцінюються “через традиції етнічної самосвідомості”.