ЮРІЙ ГЕЙВИЧ разом із дружиною Галиною у розпачі звернулися до редакції «ВЗ». Ось що розповіли. «Ще перед тим, як їхати на схід, Юрій написав заяву до сільської ради щодо виділення земельної ділянки, — розповідає дружина Юрія, Галина. — Коли повернувся з АТО, у сільраді сказали, що ту заяву загубили, треба написати нову. Дали земельну ділянку — один гектар, — якою з покоління у покоління, років з п’ятдесят, користувалася його сім’я. Це родинне поле. У грудні 2018 р. написав ще одну заяву на виділення земельної ділянки під індивідуальне будівництво. У сільській раді сказали: „Не пиши, яка площа. Коли підберемо земельну ділянку, тоді напишеш…“. Ми не маємо де жити. У батьківській хаті Юрія прописано 18 осіб. Я теж власного житла не маю. Планували збудувати власний будинок. Але справа з виділенням земельної ділянки забуксувала».
Родина не один місяць оббиває чиновницькі кабінети. Запитую, невже у селі така проблема із землею? «У селі розташований відомий відпочинковий комплекс „Плай“ (один з перспективних гірських курортів. — Авт.). Земля дорога, — каже Юрій. — Дивіться, скільки я уже заяв написав… А голова сільської ради каже: „А я не маю бажання це питання виносити на сесію“. Почуваюся жебраком».
Деякі депутати сільської ради вважають, що атовцю вже дали землю (мали на увазі родинне поле). Мовляв, досить з нього. Інші наполягали, що чоловікові таки належить нова земельна ділянка за законом. Голова сільської ради заявила, що «мусить це питання погодити у районі».
«Ми поїхали до голови Сколівської райдержадміністрації Богдана Янка, — веде далі пані Галина. — Він час від часу збирає атовців і питає, які у кого проблеми. Вислухав нас. Пообіцяв посприяти… Жителі села зібрали підписи з проханням виділити чоловікові земельну ділянку. Але сільська голова поводилася дивно. Казала, що її ніхто не змусить дати нам землю. На наші телефонні дзвінки не реагувала: збивала або не брала слухавку… Час минав, а сесію сільської ради ніхто і не скликав. Наше питання зависло у повітрі».
Тоді подружжя записалося на прийом до голови ЛОДА Олега Синютки. Про це дізналося районне керівництво (був дзвінок зі Львова, що на прийом записався учасник АТО). Тоді голова Сколівської райдержадміністрації Богдан Янко попросив Галину, аби не казали Синютці про свою проблему, мовляв, вирішать питання на місці. Подружжя повірило чиновнику на слово… «У Синютки ми були, але цього питання не порушували, — каже Галина. — Говорили про інші дрібні проблеми. А він, ніби щось відчував, кілька разів запитував, чи немає у нас інших питань?».
Одного дня Юрія запросили до школи, аби розповідав дітям про події на сході. Раптом дзвінок від голови сільської ради Плавйого Дарії Улич: «До села приїхало районне керівництво, де ви є?». Ми поїхали до сільської ради, думали, усі там, — каже Галина. — А виявляється, всі поїхали до лісівників. Нас про це не попередили. Коли ми врешті-решт зустрілися у сільській раді з заступником голови Сколівської райдержадміністрації Романом Чудійовичем, він сказав: «Дамо вам десяток соток». Кажемо, за законом нам належить 25. На що відповів: «Подякуйте і за це!» Хоча раніше чиновники обіцяли, що виділять нам біля будинку, що належить лісництву (це майже центр села), 18 соток. На тих 18 сотках стоїть старий, покинутий будинок в аварійному стані. Він перебуває на балансі сільської ради. Ми готові були його взяти, відремонтувати. Але голова сільради каже, що не може його нам передати. Хіба, якщо районне начальство дозволить. Одне слово, футболять проблему один до одного».
«Ми думали вже погодитися на ті 10 соток, бо втомилися від усього того, — каже дружина атовця. — Хоча ця місцевість горбиста, не надто придатна для будівництва житла. Там газова труба проходить. Поруч — цвинтар… 22 лютого наше питання винесли на сесію, але забракло кворуму. Ми знову звернулися до голови сільради, а вона у нервах кинула нам вбивчу фразу: «Я вас на ту війну не посилала…». До речі, матеріальну допомогу, яку атовцям виділяють один раз на рік, сільська рада чомусь скоротила. Раніше Юрій отримував 3 тисячі, тепер — 2500.
12 березня знову скликали сесію сільради. На неї приїхав голова райадміністрації з двома заступниками. Усі з нами почали говорити ввічливо. Можливо, змінили до нас ставлення через те, що напередодні ввечері нам зателефонував Олег Синютка. Він дізнався про нашу проблему і попросив, щоб усе йому докладно розповіли. Уважно вислухав, пообіцяв зателефонувати районному керівництву і почути їхню позицію. Та на сесії знову нічого не вирішилося. Але сільський голова пообіцяла, що буде шукати для нас нову ділянку. Сказала, до 26 березня дасть нам пропозиції».
У Галини від першого шлюбу двоє дітей: 14-річна донька та 11-річний син. Колишнього чоловіка, який зловживав спиртним, позбавили батьківських прав. Юрій має намір усиновити дітей. «На такий крок не кожен чоловік зважиться, — каже Галина. — Це велика відповідальність».
Сільська голова села Плав’є Дарія УЛИЧ:
— У нас немає вільних земельних ділянок і немає генерального плану… Юрій Гейвич спочатку написав заяву виділити землю під садівництво. Десять разів переписував цю заяву. Потім просив дати йому земельну ділянку біля будинку лісників. Його ніхто не примушував писати цю заяву. Я цим питанням не керую. Керує сесія.
— Чому такий безлад у селі?
— У нас така ситуація вже три роки. Депутати висловили попередній голові недовіру. Голова судиться три роки… Вони (депутати. — Авт.) залишили сільську раду на двох людей. Можете собі уявити? Я була секретарем. Коли голові виявили недовіру, я була змушена виконувати його обов’язки.
Пише - bbc-ccnn.com