Різдво оповите безліччю прикмет, обрядів і традицій. Святкування Різдва починається напередодні ввечері, 6 січня. Цілий день вся сім’я проводить в святкових клопотах підготовки до свята, створюючи атмосферу магії та чаклунства. Для жінок існують особливі прикмети, що можна і не можна робити 6 січня.
Основні традиції Святої вечері – на столі має бути 12 традиційних різдвяних пісних страв.
Весь дні 6 січня наші предки проводили особливо, ритуально, а особливо стежили за тим, як треба себе вести за святковою вечерею.
Згідно зі звичаєм 6 січня нічого не їли цілий день, тільки дітям малим робили поблажку. Діти ввечері визирали у вікна, чекаючи першу зірку, з її появою вся сім’я сідала за стіл.
Після появи першої зірки на небі вся сім’я на чолі з господарем будинку, вимовляють молитву, запрошуючи весь рід покуштувати святої вечері, і починається святкова сімейна вечеря.
Свята Вечеря – святкова сімейна вечеря всього роду, вважалося, що за столом в різдвяну вечерю збираються не тільки живі, а й душі помузлих і безвісно зниклих родичів.
Якщо хтось із членів сім’ї був відсутній на Святвечір – для нього ставили тарілку і прилади на столі.
Сідаючи на стілець, «продували» місце – щоб ненароком не сісти на душу помepлого родича. Вважалося, що в різдвяну ніч мepтві дyші наповнювали будинки, і збиралося їх сила-силенна, всюди вони є: і на лавках, і на вікнах, і на столі, і під столом.
Починати вечерю правильно з куті – це символізує здоров’я і благополуччя на весь наступний рік.
Після вечері не мили посуд – залишали залишки їжі на тарілках для духів.
Після вечері тарілки і прилади залишали на столі. На ранок дивилися на ложки – якщо чиясь ложка була перевернутої догори дном, означало, що того, хто їв з цієї ложки, очікують неприємності і невдачі.
Для тих, хто пішли в світ інший родичів кутю та узвар виставляли на вікна, а варений горох і квасолю розкидали по кутах будинку.
Якщо в різдвяний вечір гість постукає у ваш будинок – його слід обов’язково прийняти і запросити до сімейного столу, вважається, що гість на Святвечір приносить щастя в дім.
Під час Святої вечері розмовляти голосно не прийнято, і виходити з-за столу, поки батько сімейства сидить за столом, – не можна.
Чхнути під час Святої вечері – хороший щасливий знак, який обіцяє багатство у наступному році.
Читайте також: Як слід провести Святвечір і що обов’язково потрібно зробити жінкам
Після вечері починаються забави, молоді дівчата ворожать на судженого, а дітки за традицією після святкової вечері носять вечерю близьким родичам: онуки – бабусі і дідусю, племінники – тітці і дядькові, хрещеники – хрещеним батькам зі словами: «Добрий вечір, з Святим вечором будьте здорові! Просили тато й мама і ми вас просимо на вечерю – нате вам вечерю!»
Молодь 6 січня починає колядувати, колядки тривають весь день 7 січня.
Крім 12 страв на столі в Святвечір також повинні бути:
Свічка. Полум’я свічки – символ віри, приналежності до Божественного світла.
Сіль – без неї неможливо відчути повноцінний смак їжі.
Часник, який лежить по кутах святкового столу і відганяє злих духів.
Крім того, часник – символ родючості і здоров’я.
Джерело.