“Для мене українська мова звучить дуже м’яко. Коли чуєш одних і тих же людей, що говорять українською і російською, то здається, що говорячи українською, вони добріші”, – американський журналіст Джон.
1. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі.
На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.
2. Українською мовою у світі спілкуються від 41 до 45 млн. осіб.
3. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком.
Вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
4. В алфавіті присутні два варіанти букви г – Гг та Ґґ. Остання з’явилася лише у 90-х роках ХХ ст.
5. Першим букварем, виданим в Україні, був “Буквар” (“Азбука”), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим.
Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. Єдиний примірник книжки, який було знайдено у Римі, зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США).
6. Україноканадська мова – різновид української мови, який утворився під час перших двох хвиль української імміграції до Західної Канади. Був особливо поширений від самого початку української імміграції в Канаду у 1891 році та проіснував до середини ХХ століття.
7. Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – “Заповіт” Т.Г.Шевченка, 147 мовами народів світу.
8. В сучасній українській мові збереглися давньослов’янські назви місяців: сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік ; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп» , що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіють листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).
9. Цією мовою розмовляють мешканці Канади, Польщі, Росії, Австралії, США та багатьох інших країн світу.
10. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс).
11. 7 листопада у м.Абу-Дабі (ОАЕ) відбулася перша Служба Божа українською мовою.
12. Завдяки гранту МЗС Німеччини в Університеті Ернста-Моріца-Арндта (м.Грайфсвальд) відродять кафедру вивчення української мови й культури.
13. Від 6 листопада 2015 року у туристичних автобусах Чехії екскурсії також звучатимуть й українською мовою.
14. 7 серпня 2015 року викладач Львівського національного університету Святослав Літинський вперше отримав український паспорт без дублювання даних російською мовою (щодо вилучення сторінки російською мовою чоловік судився півроку).
Він же виграв суд, який зобов’язав ПриватБанк надавати виписки та чекиукраїнською мовою; виграв суд на “Укрсоцбанк” через російську мову в чеках, а також добився від ТОВ “Samsung Electronics Україна” маркувати побутову техніку українською мовою (після чого у продаж надійшли пральні машини з українським інтерфейсом).
15. Вул.Українська існує не лише в Україні, але й у таких країнах, як Білорусь, Росія, Канада, Франція, Польща, Хорватія, Чехії.