Українців на єврономерах очікують проблеми: як перегонники обдурили водіїв

05 вересня 2018 р. 16:18

В Україні за різними оцінками перебуває до двох мільйонів машин на єврономерах. Згідно із законом, українець може, не перетинаючи кордон, керувати такою машиною не більше 10 днів, а іноземець - до року. "Перегонники", які за винагороду привозять нерозмитнені авто, обіцяють покупцям необмежене право користуватися машиною і при цьому не платити акцизи, мито і податки. Довірливі автолюбителі погоджуються на тіньові схеми і фактично порушують закон.

закон. OBOZREVATEL з'ясував, хто заробляє на єврономерах в Україні і які схеми використовують.

"Розвод лоха"

Спритні перегонники заробляють до 10 тис. євро на "тіньовому" ввезенні авто. З однієї машини вони в середньому отримують близько 1000 євро. Покупцям обіцяють не тільки "класну машину за ціною Lanos", але і нібито можливість законно користуватися авто і навіть не перетинати кордон. Подібних оголошень у мережі - десятки.

- Ось зараз посилять покарання, мене не оштрафують? - цікавимось у одного з "перегонників".

- Чого це посилять покарання? Це тільки проект, пропозиція! Нас 2 млн в Україні, вибори на носі. Ти дійсно думаєш, що вони нас будуть так злити? Я співпрацюю з "АвтоЄвроСилою", гарантую постійну допомогу юристів, - обіцяє автор одного з оголошень.

Після цього продавець відправив мені кілька сайтів, на яких можна вибрати автомобіль. Наступний крок - внести передоплату в розмірі 400 євро. Зрозуміло, письмовими гарантіями, чеками і договорами "перегонники" себе не обтяжують.

За словами продавця, він ввозить машини з Литви в режимі "тривалого транзиту" і тому "кататися" можна необмежений час. Перетинати кордон раз на рік не доведеться. Щоправда, в українському законодавстві немає жодного слова про подібну можливість. Юрист Ольга Ніколаєнко, яка спеціалізується на митному законодавстві, пояснює: подібні пропозиції - "розвод лоха" і шахрайство.

- Думай швидше, я постійно у відрядженнях. Якщо хочеш машину, можу за п'ять днів все організувати, - обіцяє "перегонник".

Згідно з буквою закону, більше 10 днів використовувати машини без української реєстрації можуть тільки іноземці і не більше року. Через два місяці після того, як автомобіль перетнув кордон, його необхідно зареєструвати у Сервісному центрі МВС. Лже-підприємці оформлюють авто на литовські фірми, а українцям, які заплатили за машину, видають довіреності.

Для багатьох перегонників "співпраця з "АвтоЄвроСилою" - конкурентна перевага. Вони нібито захистять від "свавілля правоохоронців" і допоможуть зібрати документи в разі, якщо в Україні введуть дешеве розмитнення.

Українці, розповідає юрист Олександр Плахотник, охоче ведуться на будь-які схеми, "аби платити менше". Перевірити, як довго машина без реєстрації перебуває на території України, можна за номерами. Тому шахраї придумали нову схему заробітку - продають "нові" номери. З їхньою допомогою нібито поліція не зможе визначити справжній термін перебування авто на території країни. Юристи ж кажуть: платити за такі номери можуть тільки найдовірливіші автолюбителі.

"Документи на авто будуть підроблені. Легально їх отримати неможливо. І машину все одно можна пробити по vin-коду, який нанесений на двигуні, на кузові", - зазначає Ольга Ніколаєнко.

Дорого через хабарі

Юрій займається перегоном авто вже більше трьох років. Клієнтів знаходить через знайомих. За його словами, левова частина гонорару - хабар на кордоні

. - Пробував писати на OLX. Задовбали, дзвонять кожні півгодини з тупими запитаннями. Тобі хто мій номер дав? - запитує перегонник.

- Знайомі підказали...

- Ну ось, найкраща реклама - сарафанне радіо!

За 6,5 тис. євро "бізнесмен" пообіцяв пригнати мені універсал Kia Сee'd. Такий автомобіль продається в Литві за 4,5 тис.

- Чому так дорого? Бачив оголошення, що і за 800 євро переганяють?

- Мені якраз 800 євро і дістанеться! Бензин, подяка на митниці...

- Подяка?

- Ну якщо хочеш без подяки, місяць триматимуть на кордоні, а ти будеш чекати. Згоден? - обурюється Юрій.

Про те, що свою частку з єврономерів мають і правоохоронці, також розповідають профільні юристи.

"Кажуть, я точно стверджувати не можу, що інспектори на кордоні постійно перебивають в базі інформацію, і тоді здається, що машина не перетинає кордон, але при цьому інформація відображається. Перевірити це практично неможливо, тільки шляхом обміну даних ДФС і прикордонників", - розповідає Ольга Ніколаєнко.

Подібним фактам є підтвердження. Як повідомили у прес-центрі СБУ, корумпованих митників, наприклад, викрили на пункті пропуску "Маяки-Удобне-Паланка". Причому у схемі були замішані як прості працівники, так і керівництво поста. Так, держінспектори постійно збирали данину з водіїв, які намагалися ввести авто на єврономерах. А тим, хто не платив, створювали проблеми - затримували на кордоні.

"За відмови від сплати грошової винагороди чиновники штучно затягували пропуск транспортних засобів або створювали умови для недоцільності їхнього переміщення в Україну. Кошти, зібрані за добу, акумулювалися старшими змін і надалі передавалися керівництву митного поста", - зазначають в СБУ.

Бюджет України втрачає через подібні схеми мільярди гривень. Як заявив один з лідерів "АвтоЄвроСили" Олександр Чернявський, якщо всі автомобілі на єврономерах розмитнять, в казну надійде близько 6 млрд грн.

Джерело

Читайте також