У чому причина й чому влада не поспішає зробити ліки доступними
Головне:
Ліки значно дорожчають. Українці продовжують їздити й купувати медичні препарати за кордоном;
Експерти вважають, що всьому виною — монополія фармацевтичних виробників;
У ЄС до продажу ліків ставляться по-іншому. Власник аптеки сам зацікавлений у тому, щоб продати якісний товар. У такому випадку людина буде ходити до нього постійно.
В окремих країнах ЄС прийнято надавати долікарську допомогу безпосередньо в аптеці.
Українці купують ліки за кордоном
Не секрет, що українцям деколи дешевше купити ліки в країнах ближнього зарубіжжя. Різниця в ціні окремих препаратів — суттєва.
Наприклад, один із поширених медпрепаратів "Магній Б-6" в аптеках сусідньої Польщі коштує на 50-100 гривень дешевше, ніж українського виробництва. Популярні ліки для хворого шлунка — "Лінекс Форте" в українських аптеках коштують приблизно 220-270 гривень. Водночас польський аналог дешевший, вартує лише 18 злотих — 135 гривень.
Дешевше купувати ліки й у сусідній Білорусі. Засіб для стабілізації роботи серця і кровоносної системи людини — "Мілдранат" в Україні коштує від 240 гривень. Ціна аналога в Білорусі — 180 гривень. Засіб від епілепсії "Фінлепсин" в Україні — у межах 400 гривень, у Білорусі — 200 гривень.
Як повідомляє Державна служба статистики, в кінці 2018 року в середньому ціни на ліки зросли на 1,5%. Подорожчали як українські, так і імпортні лікарські засоби.
Чому так дорого
Незважаючи на відчутні проблеми, в. о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявляє, що ціни на медичні препарати за останні роки зменшилися аж на 40%.
"Ще в 2015 році ми передали державні закупівлі на міжнародні організації. Це 5 або 6 млрд гривень щорічно, які вже не йдуть через їхні (так званої "фармацевтичної мафії". — Ред.) кишені. СБУ, Рахункова палата та наші розрахунки показують, що на 40% знизилися ціни через міжнародні організації із 2014 року до 2018-го. Це дуже багато коштів, які вже не йдуть через дистриб'юторів і "фарммафію", яка була колись в Україні", — зазначила Супрун.
На думку народного депутата від фракції "Самопоміч" Ірини Сисоєнко, ліки в Україні дорожчають насамперед через монополізацію фармацевтичної галузі. Декілька вітчизняних компаній володіють сотнями аптек на території країни.
"А подальше посилення в Україні ролі мережевої торгівлі лікарськими засобами є загрозою для поглинання великими аптечними мережами більш слабких конкурентів. Із метою отримання прибутку вони вдаються до всіх можливих способів, щоб реалізувати якомога більше ліків і, звичайно, якомога дорожче. Маючи важелі впливу на ринкову пропозицію ліків, аптечні мережі можуть обмежувати вибір споживача тими лікарськими засобами, прибутковість від реалізації яких є найбільшою", — підкреслила в коментарі OBOZREVATEL нардеп.