Медики попереджають, що про перші ознаки йододефіциту свідчитимуть розлад сну, млявість і занепад сил. Хронічна втома повинна спонукати людину негайно звернутися до лікаря.
Другою ознакою є сильна набряклість рук, ніг і, звичайно ж, набряки під очима.
У жінок можуть спостерігатися порушення мeнcтpуального циклу. Медики підкреслюють, що тривала нестача йоду часом призводить до бeзплiддя.
Четвертим симптомом виступає підвищена уразливість до застуд і грибкових інфекцій. Це пояснюється відчутним зниженням імунітету. Постійні запаморочення, шум у вухах і бліда шкіра також яскраво говорять про нестачу йоду.
Важливими факторами при йододефіциті виступають також порушення обміну речовин, що призводить до набору зайвої ваги, а також серйозне погіршення пам’яті та інтелектуальних здібностей.
Є тест, за допомогою якого можна в домашніх умовах перевірити, чи відчуває організм дефіцит йоду: слід намазати йодом у вигляді сітки передпліччя чи стегно. Якщо сітка зникне впродовж двох годин, значить в організмі не вистачає йоду, якщо ж йоду на шкірі не стане видно приблизно за добу після намазування, дефіциту немає.
Для профілактики йододефіциту слід вживати продукти з високим вмістом йоду, а саме:
- морську рибу (бажано, свіжу, а не заморожену) та морепродукти;
- молочні продукти;
- морську капусту;
- чорноплідну горобину;
- гречку;
- мед, лимон, грецькі горіхи;
- йодовану сіль.
Слід пам’ятати, що термічна обробка майже повністю знищує йод в тій чи іншій страві, тож йодовану сіль краще додавати вже до готової страви, а не в окріп.
Людський організм для своєї нормальної роботи конче потребує багато корисних мікроелементів, один з яких – йод. Тож не варто допускати йододефіциту, краще заздалегідь подбати про себе і звернутися за медичною допомогою, як тільки це стане необхідним.