Ця тропічна багаторічна трав’яниста рослина належить до сімейства Кактусові, пише. Ананасом іменують і плід цієї рослини, який отримав наукову назву «ананас чубатий» (лат. ananas comosus) завдяки своїй пишній верхівці. Назва була придумана в 17 столітті, коли дослідники виявили, що плід схожий на соснові шишки, інформує Ukr.Media.
Батьківщиною теплолюбивого ананаса вважаються території Парагваю та південної частини Бразилії, де цей фрукт виростав в дикому вигляді. Місце, де ананас був вперше окультурений поки невідоме, але саме індіанці розповсюдили його по Південній і Центральній Америці, Мексиці, а також привезли на острови Карибського моря.
Ананаси мають солодкий, але терпкий смак, а фрукти після дозрівання соковиті і жовті. В них мало калорій, але високий вміст вітамінів і клітковини. За даними вчених, у 165 грамах ананаса:
- 82 калорії;
- 2,3 г клітковини (9% денної номи споживання);
- 9 г вітаміну С (133%)
- 30 г фолата (7%)
- 1 мг тіаміну (9%)
- 2 мг вітаміну B6 (9%)
- 5 мг марганцю (77%)
- 6 мг кальцію (2%)
- 20 мг магнію (5%)
- 181 мг калію (5%)
- 28 мг омега-3 жирних кислот;
- 0,89 г білка;
- 16,25 г цукру.
Ананаси містять сліди заліза, цинку, міді, фосфору, вітамінів групи В, вітамінів А і К. В 100 г ананаса міститься 6 г вуглеводів. Вони також є багатим джерелом бромелайна, ферменту, який бореться із запаленням, лікує м’язовий біль, знімає біль, лікує остеоартрит і покращує травні розлади. Бромелайн міститься у фруктах і стеблі ананасів.
Ось корисні властивості цього смачного фрукта:
1. Ананаси покращують травлення, а бромелайн лікує різні кишкові розлади та проблеми з травленням, такі як розлад шлунка, жирний стілець, надлишок газу, запори, запалення і СРК.
2. Численні корисні сполуки та антиоксиданти в ананасах пригнічують хронічне запалення і окислювальний стрес, і мають протипухлинні властивості.
3. Ананаси полегшують кашель і біль у горлі, а також інші симптоми застуди. Щоб заспокоїти кашель, змішайте ананас зі свіжим лимонним соком, імбиром, медом і кайенским перцем і пийте сироп 2-3 рази в день.
4. Стакан ананасового соку щодня запобігає утворенню каменів у нирках, бо знижує рівень сечової кислоти та запобігає появі подагри.
5. Ананаси борються із запаленням в організмі і запобігають розвитку серйозних захворювань.
6. Високий рівень вітаміну С в ананасах зміцнює імунну систему і запобігає вірусним та бактеріальним респіраторним інфекціям.
7. Численні антиоксиданти в ананасах захищають зір від дегенерації жовтої плями, і вони також багаті бета-каротином і вітаміном А, які покращують зір.
8. Бромелайн покращує кровообіг і здоров’я серцево-судинної системи, зміцнює серце і запобігає утворенню тромбів.
9. Ананаси багаті антиоксидантами, такими як феноли, флавоноїди та аскорбінова кислота, які запобігають пошкодження організму вільними радикалами та передчасне старіння.
10. Протизапальна дія ананасів полегшує біль і дискомфорт від остеоартриту, а бромелайн знімає біль у суглобах.
При купівлі ананасів обов’язково вибирайте важкі фрукти, з темно-зеленим листям, без вм’ятин, синців або зморшок. Щоб отримати найбільше антиоксидантів, вибирайте повністю дозрілий ананас.
Ви можете зберігати при кімнатній температурі протягом декількох днів, потім в холодильнику. Заморожені ананаси можна зберігати до 6 місяців, але їх смак буде значно інакший.
Ананасовий сік багатий цукром, а ананаси мають середній глікемічний індекс, тому вживайте їх в помірних кількостях, якщо у вас діабет або підвищений рівень цукру в крові. Крім того, перш ніж почати приймати добавку бромелайн, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, бо добавки можуть викликати побічні ефекти або погано взаємодіяти з деякими ліками.