Ми всі відмолюємо Богородице Діво. Та чи кожен з нас розуміє, що ця молитва означає насправді? Що символізує? У книзі «Марія. Мати усіх» (Видання Сан-Пауло) зміст слів цієї досить важливої молитви пояснює сам папа Франциск.
Благодатна
Ангел Гавриїл називає Марію «благодатною» (Лк 1:28). У Ній, як зазначає Святіший Отець, «не існує місця для гріха, тому що Бог з самого початку обрав Її матір’ю Ісуса й зберіг від первородного гріха».
«І Слово стало тілом у Її лоні. Ми також повинні слухати Бога, котрий промовляє до нас, і приймати Його волю. Господь постійно звертається до нас».
Господь з Тобою
Як пояснює Франциск, те, що у винятковий спосіб сталося з Дівою Марією, «на духовному рівні відбувається також у нас, коли ми щиро з добрим серцем приймаємо Слово Боже і втілюємо його у життя». Тоді відбувається так, ніби Бог стає тілом у нас. Він приходить, щоб оселитися у нас, тому що Він знаходить домівку у тих, хто Його любить і чинить Його волю. Це не легко збагнути, але це можна легко відчути в серці».
«Думаємо, що втілення Ісуса є тільки фактом минулого, який не заохочує нас особисто? Віра в Ісуса означає жертвування Йому нашого тіла з такою ж покірністю і сміливістю, як Марія».
Благословенна Ти між жінками
Як Марія переживала свою віру? «У простоті безлічі щоденний занять і турбот, властивих кожній жінці» – відповідає папа. Приготування їжі, догляд за одягом, домом… Це звичайне життя Матері Божої було підґрунтям виняткових стосунків і глибинного діалогу між Нею та Богом, між Нею та Її сином.
І благословенний плід лона Твого
Марія приймає, та не залишається пасивною, додає Франциск: «Так, як у фізичному вимірі, Вона приймає силу Святого Духа, але потім дає тіло і кров Божому Синові, який твориться у ній у духовній площині, так і приймає благодать та відповідає на неї вірою». Тому св. Августин стверджує, що Діва Марія «спочатку зародила у своєму серці, а потім у лоні». Спершу зародила віру, а потім Христа».
Свята Маріє, Мати Божа
Мати Спасителя, продовжує папа, «веде нас і безупинно утверджує у нас віру в покликанні й служінні. Своїм прикладом покори й відкритістю перед Божою волею допомагає нам поширювати нашу віру на радісне проголошення Євангелії, що долає будь-які кордони».
Молися за нас грішних
Щоб пояснити зміст цього фрагменту молитви, Франциск розповідає про такий випадок: «Я пам’ятаю, як колись у базиліці в Лухані я сидів у сповідальниці, до якої була довга черга. Там також стояв один сучасний юнак з сережками й татуажем. Він прийшов, щоб розповісти мені про те, що з ним сталося. У нього була серйозна складна проблема. Він сказав: я розповів про все це мамі і вона мені сказала – йди до Божої Матері, а Вона тобі скаже, що робити.
Це жінка, яка мала справжній дар поради. Вона не знала, як вирішити проблему сина, але вказала правильний шлях: йди до Божої Матері, Вона тобі підкаже. Це дар поради. Ця проста скромна жінка дала своєму синові найкращу пораду.
І цей хлопець сказав мені: я поглянув на Божу Матір і відчув, що маю зробити те, те й те… Я не мусив нічого казати, мама цього хлопця і він сам вже все сказали. Це дар поради. Ви, матері, які володієте цим даром, моліться про нього для ваших дітей. Дар радити дітям – це Божий дар».
Нині та в годину смерті нашої
Припадімо під опіку Марії, закликає папа Франциск, «щоб як матір нашого первородного брата Ісуса навчала нас такого ставлення щодо наших братів, щоб навчала нас щирого прийняття, вибачення, давання сили, довіри й надії. Власне так чинить кожна мама».
Дорога Марії до неба розпочалася «від того ТАК, висловленого в Назареті у відповідь на слова небесного Посланця, який повідомив Їй волю Божу. Саме так і є: кожне ТАК, висловлене Богу, є кроком у напрямку до неба, до вічного життя». Gelsomino del Guercio