Заготівля часнику на зиму — відповідальна, але зовсім нескладна справа. Весь процес займе всього кілька хвилин, зате можна ласувати потім цілий рік. Такі методи ідеально підходять для тих, хто живе у квартирі. Адже не у всіх є можливість зберігати до весни цілі головки часнику.
Більш того, часникову пасту дуже зручно використовувати в кулінарії. Не потрібно щоразу чистити і подрібнювати, адже відразу все готово. А хто не радий, коли клопоту на кухні стає менше?
Ми представимо на ваш розсуд два способи. Але у нас улюбленців немає, обидва дуже хороші.
Необхідні інгредієнти:
Перший спосіб:
- 250 г часнику
- 1 ч. л. солі
- 30 мл оливкової олії
- 1 ст. л. лимонного соку
Другий спосіб:
- 250 г часнику
- 1 ч. л. солі
- 1 ст. л. яблучного оцту
- 30 мл соняшникової або оливкової олії
- 2 гілочки кропу
Ароматна часникова паста: як приготувати
- Першим ділом відправляємо часник в блендер і гарненько його подрібнюємо.
- Далі в чашу блендера додаємо сіль, лимонний сік і оливкову олію. Знову перемішуємо.
- Рада. Натерти на тертці або пропустити через м'ясорубку — не варіант. Вам ніколи його не подрібнити так, як це зробить блендер. Лише так виходить класна часникова паста.
- Готову пасту потрібно помістити в чисту скляну баночку, а зверху залити трохи оливкової олії. Закриту банку зберігати в морозильній камері. Це дуже зручно, тому що паста не замерзає в камінь- її дуже легко потім витягати з ємності.
- Другий спосіб. Знову починаємо з подрібнення часнику в блендері.
- Далі додаємо нарізаний кріп, сіль, олію, оцет. І знову все добре перемелюємо разом до однорідної маси.
- І ось, через пару хвилин у вас вже готова красива ароматна часникова паста. Якщо ви робите відразу багато, то частину можна заморозити, а частину заховати в холодильник.
Часникову пасту можна просто мазати на хліб, можна додавати в салати, борщ, подавати до м'яса. Для справжніх любителів часнику знайти застосування цієї багатофункціональної суміші не складе праці.