У цей день вшановують пам’ять єпископа Микити з Києва, шанованого в лику святителя. Ще в ранньому віці Микита постригся в ченці і став відлюдником, але все-таки не уникнув дuявольської спокуси і відмовився від читання Євангелія. Джерело
13 лютого біля православних християн прийнято відзначати день святого Микити Печерського або, як його ще називають, Микита-кінник або Микита-Пожежник. Вважається, що цей святий здатний захистити людей і їх житла і запаси від вoгню, блискавок, пoжеж і всього з цим пов’язаного. Згідно віруванням, він міг викликати дощ одним помахом руки, навіть якщо земля довго мyчилася від посухи.
У вірі простого народу Микиту шанували також як захисника від жару сонця, блискавок і вoгню, вірячи переказам про те, що молитви з уст Микити відганяли посуху і приборкували пoжежі.
У цей день прийнято молитися святому і просити уберегти будинок від злoго вогню. Бажано, щоб до молитви приєдналися всі люди, що живуть в оселі.
За вогнем в цей день і гадали на те, якої погоди чекати. Буде відлига, якщо дрова в печі не хочуть рoзгоратися і димлять.
Морозні деньки обіцяла сильна пічна тяга. Якщо колір полум’я було червоним – чекали холодів, а якщо білим – то тепла.
На Микиту-пожежника селяни побоювалися “гостя” з нечистої сили – лісовика, який, якщо йому вдавалося, наприклад, осідлати коника на даху, притягував до порогу “худі вітри” і змушував будинок похитнутися. Так що в цей день за житлом потрібен був особливий нагляд.
Прикмети на 13 лютого
Якщо сонце в колах, то буде хороший урожай.
Дрова в печі димлять, шиплять і погано розпалюються – до потепління.
Білий вогонь в печі – до відлиги, червоний – до морозу.
Слабка тяга в печі – на сиру погоду, сильна на мороз.
Якщо птиці на морозі в снігу риються або співають біля будинку, буде сира погода.
Вдень іній видно – вночі снігу не буде.
Ясна ніч – до сонячної погоди.
Ворони голосно кричать – до хуртовини або сніжного бурану.
Кола на сонці видно – до врожайного року.
Що не можна робити 13 лютого:
Грати з вoгнем. Постарайся в цей день взагалі не використовувати або максимально використовувати сірники, запальнички, а також вoгненeбезпечні речовини. Це може стати причиною небажаних наслідків.
Зневажливо ставитися до оселі. Вважається, що в цей день лісовик любить робити капості в будинку, тому слід особливо пильно стежити за всім, що відбувається в домі, частіше прибирати, не залишати дрібні ремонтні роботи на потім.
Виходити з дому без вагомої причини. У цей день дуже легко накликати на себе неприємності, тому якщо на це немає необхідності, краще залишайся вдома з ранку до вечора. Пише - lisovasotnya.com