У православній церкві 21 липня відзначається пам’ять Святого Прокопа, який народився в Єрусалимі за часів правління імператора Діоклетіана, який займався переслідуванням прихильників християнської віри. Батько його був християнином, але рано помер, а тому, Прокопія виховувала мати, яка була язичницею.
Отримавши прекрасну освіту, Він став служити імператору і швидко просуватися по службі. Коли в 303 році почалися гоніння на християн, то Прокопія відправили в Олександрію для того щоб вбивати послідовників вчення Ісуса. Однак у дорозі сталося диво: Він побачив розп’яття і почув голос Ісуса Христа, після чого став послідовником його вчення. Мати, дізнавшись про це, вирішила сама прийти до імператора і поскаржитися на те, що її син зрадив язичницьких богів.
Після цього Прокопія заарештували і кинули до в’язниці. Згідно з повір’ям, вночі в темницю до Прокопа явився сам Ісус і хрестив в’язня. Після цього Прокопій зазнав великої кількості тортур, під час яких його змушували відректися від своєї віри. Зрештою, імператор зрозумів, що ніяк не зможе вплинути на Прокопа, і стратив його.
Традиції та повір’я на 21 липня
У народі Прокопа називали Жатвенником, оскільки з цього часу починали жати жито. Перед роботою 21 липня заведено було служити молебень, а потім – накривати столи з багатим частуванням.
Заведено було зав’язувати перший зжатий 21 липня сніп.
Його перев’язували рушником і зберігали в передньому кутку хати до свята Покрови Богородиці, після чого згодовували худобі, вважаючи, що корови і кози в цьому випадку взимку більш охоче будуть їсти підготовлений для них корм.
Селяни вірили в те, що саме 21 липня на полях можна зустріти комаху-шкідника, яка звивається в клубок і катається по землі.
В народі вважали, що її приносять на поля вітри з теплих країн і звивають в клубок, який підкочується під ноги першому зустрічному. Якщо людині під ноги попадеться цей клубок, то це, за прикметою, віщує благополучний рік.
Прикмети на 21 липня
- У цей день завжди буває гроза
- На Прокопа-жатвенника сильна спека починається
- Бджоли стали злішими — до посухи
- Стиглі стручки акації свідчать, що житня нива дозріла