День Соборності України (Акт Злуки) - 22 січня: історія і традиції святкування

22 січня 2019 р. 06:59

22 січня 2019 Україна відзначає 100-й ювілей підписання "Акту Злуки"

 

День Соборності України відзначається щорічно 22 січня. Свято приурочене до знаменної історичної дати 1919 року, коли було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

День Соборності: історія свята
Документ про об'єднання УНР і ЗУНР був проголошений на масовому віче, яке проходило на Софійській площі Києва 22 січня 1919 року за участю представників республік - Лонгіна Цегельського (державний секретар внутрішніх справ уряду ЗУНР) та Володимира Винниченка (глава Директорії УНР).

У цей день дві держави на основі українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій об'єднувалися в єдину соборну Українську державу - гаранта демократичних прав і свобод громадян.

Універсал про об'єднання УНР і ЗУНРФото: Універсал про об'єднання УНР і ЗУНР (facebook.com/hroniker)

ЗУНР отримала право повної автономії і назву Західної області Української Народної Республіки.

Однак фактичне державне об'єднання українських земель в ті роки не відбулося. У період приходу до влади більшовиків лідери республік, у першу чергу, відстоювали свої регіональні інтереси. Так, в 1920 році частина західних українських земель перейшла до Польщі за "Варшавським договоом", підписаним главою Директорії УНР Симоном Петлюрою.

Незважаючи на це, затвердження "Акта Злуки" УНР і ЗУНР прийнято вважати першим кроком до об'єднання українського народу, який показав силу волі і дух єдності, а також істотно вплинув на подальші національно-політичні процеси в країні.

Традиції святкування Дня Соборності
Статус державного свята День Соборності України отримав в 1999 році, але відзначати його почали набагато раніше.

Празднование Дня СоборностиФото: Святкування Дня Соборності (РБК-Україна)

Ще в 1990 році була проведена масштабна акція, яка стала найяскравішою традицією свята. Саме тоді сотні тисяч українців "живим" безперервним ланцюгом вперше об'єдналися між Львовом і Києвом. З тих пір подібні патріотичні заходи проходять на День Соборності в багатьох містах України.

Також урочистості на День Соборності проводяться в Фастові, де знаходиться "Музей на колесах" - залізничний вагон, в якому було підписано попередній договір об'єднання УНР і ЗУНР.

Заходи на День Соборності 2019
100-ту річницю проголошення "Акту Злуки" відзначать 22 січня 2019 в Києві соціальними акціями і урочистими заходами.

На мосту Патона відбудеться молодіжна акція "Живий ланцюг соборності". Колони учасників з лівого і правого берега Дніпра будуть рухатися назустріч одна одній до середини моста, де відбудеться об'єднання і буде створений 30-метровий український прапор. Початок заходу о 08:00.
"Живий ланцюг соборності" на мосту Патона в КиєвіФото: "Живий ланцюг соборності" на мосту Патона в Києві (РБК-Україна)

Урочисте покладання квітів до пам'ятників Т. Шевченку та М. Грушевському відбудеться 22 січня за участю перших осіб держави.


На Софійській площі з 08:00 до 19:00 буде проходити святковий захід до ювілею об'єднання УНР і ЗУНР.


До свята приурочений інформаційно-виставковий проект "100 років боротьби" на Майдані Незалежності. Його можна подивитися з 20 січня до 15 лютого.
Фотовиставка до Дня Соборності буде працювати в Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця" до 31 січня.
У бібліотеці "Молода гвардія" до 28 січня триватиме книжкова виставка "Український шлях до незалежності від Революції до Соборності".
Нагадаємо, на День Соборності 2018 українці створили "живий ланцюг" і розгорнули національний прапор.
Кравченко попрощався з рідними перед тим, як застрелитися, сказав Луценко

Колишній глава Міністерства внутрішніх справ Юрій Кравченко, який займав цю посаду при другому президенті Леонідові Кучмі, вчинив самогубство. Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко в інтерв'ю Дмитру Гордону, передає РБК-Україна.

"Мій висновок такий. Він самостійно дійшов до смерті. Я не виключаю, що йому допомагали, але це було його рішення. Його підштовхнуло до цього життя", - сказав Луценко.

Він додав, що коли прийшла повістка в прокуратуру, Кравченко був шокований. Луценко вважає, що Кравченко був такою особистістю, яка себе не уявляла в несвободі.

"Він обдзвонив усіх, з ким спілкувався всі ці роки. Колишні еліти країни не підняли трубку. Литвин не підняв трубку на мало не 10 дзвінків. Зрештою, один сказав: "звичайно, посадять" (Кравченка - ред.), - розповів Луценко.

За словами генпрокурора, слідство опитало всіх, з ким Кравченко спілкувався перед смертю.

"Фактично, ми опитали всіх, з ким він спілкувався в останній вечір. Він прощався. Він усім казав у минулому часі: "Запам'ятай, я тебе любив. Запам'ятай, я тебе цінував". Ці люди відчули щось, відвезли його додому і віддали дружині. В 5 ранку він пішов", - додав Луценко.

Генпрокурор також зазначив, що у нього є сумніви щодо смерті Кравченка.

"Давайте я не буду виступати експертом. У мене теж є сумніви. Ні, стріляються і два і навіть три рази. Але мене завжди насторожує одне питання. Якщо перший раз, вибачте за цинізм, перший постріл був невдалим, то чому при неминучому вдиху в легенях немає крові? Є різні версії з цього приводу. Хтось каже: "переставте постріли місцями". Хтось каже, що вдиху могло і не бути. Але, судячи з того, що я прочитав у справі, він прийняв рішення самостійно", - зазначив Луценко.

"Я вважаю, що розглядати справу Кравченка не можна без загального комплексу: цієї першої спроби повернути Україну в свою імперську орбіту. Це все ланки одного ланцюга", - додав він.

Зазначимо, Юрій Кравченко в кінці 2000 року став одним з учасників "касетного скандалу" - на плівках майора Мельниченка були зафіксовані голоси, схожі на голоси Кравченка і президента Кучми, які обговорювали можливість вбивства Георгія Гонгадзе.

Кравченко був звільнений з поста глави МВС в березні 2001 року. Вранці 4 березня 2005 року, напередодні свого дня народження, був знайдений мертвим на своїй дачі. Того дня він повинен був прийти за повісткою на допит до Генеральної прокуратури України з розслідування справи Гонгадзе.

Джерело

Читайте також