Скільки коштує і коли відкриття
Асортимент IKEA - все, що потрібно для дому, починаючи від меблів і закінчуючи каструлями. Компанія виробляє і продає товари по всьому світу. OBOZREVATEL порівняв ціни на найпопулярніші товари (шафи, стільці, каструлі, дивани) в IKEA найближчих до України країн і в наших гіпермаркетах і онлайн-магазинах. Якщо перевести у гривні, в середньому гарне офісне крісло в IKEA можна купити за 3500 грн, невелику шафу - 3600 грн, подушки на диван - за 150 грн, каструлі (3 л) - за 300 грн, стільці зі спинками - 800-900 грн, набори столових приборів - від 400 грн, дивани - від 2000 грн.
У популярному українському онлайн-магазині вдалося знайти товари і дешевше, все залежить від якості і виробника. Цікаво, що IKEA в Україні немає, а їхні товари активно продають. Причому з величезними націнками. Наприклад, візьмемо три однакові лампи "Ренарп". У продавців на "Розетці" її можна замовити за 1,7 тис. грн зі знижкою, в польському IKEA таку саму лампу продають за 1,1 тис. грн, а в російському - всього за 971 грн.
Після того, як велика мережа відкриє представництво в Україні, цілком можливо, що ціни відрізнятимуться від польських і російських. Все залежить від курсу національної валюти, витрат на оренду і зарплати, вартості транспортування. Однак, швидше за все, ціни будуть нижчими, ніж у посередників, які купують IKEA в інших країнах і перепродують українцям.
Якщо після відкриття представництва мережі в Україні ціни перебуватимуть приблизно на такому самому рівні, як і в Польщі, в окремих випадках можна буде заощадити до 10 тис. грн. Наприклад, біла-шафа купе із дзеркалом IKEA PAX за допомогою "Розетки" продається за 22,1 тис. грн, тоді як в оригінальному представництві приблизно таку саму шафа IKEA PAX можна купити за 12,4 тис. грн.
Диван Strandmon IKEA в Україні продають за 15,2 тис. грн, а у Польщі цю саму модель - за 12 тис. грн.
До речі, купити меблі компанії можна не тільки у продаців на "Розетці". У різних містах, зокрема у Миколаєві і Києві, відкрили магазини із вивісками IKEA. Тоді як офіційного представництва в Україні не існує.
У компанії вже анонсували: перший магазин з'явиться влітку наступного року. Мовляв, це рекордно швидкий період виходу на новий ринок. "Традиційний метод виходу IKEA займає набагато більше часу. Наприклад, у Сербії минуло 10 років від рішення до відкриття. А новий формат дозволить нам відкрити магазин влітку 2019 року, що означає, що ми увійдемо в Україну за рекордні для IKEA два роки", - заявив директор "IKEA Південно-Східна Європа" Стефан Вановербеке.
Чому відрізняються від ціни
Будь-який магазин IKEA, незалежно від країни, позиціонує себе як місце з відносно дешевими дизайнерськими меблями. Не стане винятком і Україна. Точні ціни в поки ще не відкритому магазині спрогнозувати неможливо, вони залежатимуть зокрема і від курсу гривні.
Різницю в цінах на однакову продукцію в різних країнах спробували пояснити працівники Нацбюро економічного дослідження США. На сайті організації опублікували доповідь про те, чому в одній мережі встановлюють різні ціни. Професор Альберт Кавалло разом зі своїми колегами Роберто Рігобоном і Брентом Нейманом порівняли ціни на товари IKEA за 5 років у 85 країнах.
З'ясувалося, що в тих країнах, де фіксований курс валют, відхилення в цінах незначне. А там, де курс "плаває", ціни зростають активніше. До речі, Україна ще кілька років тому перейшла на "плавальний" курс гривні. Це означає, що вартість долара і євро не встановлює Нацбанк, він всього лише згладжує коливання, продаючи і купуючи валюту. Причому "згладжують" як зростання, так і падіння.
Вчені дійшли висновку, що головна причина в різниці цін - саме курс національних валют. Водночас культурні особливості, витрати на транспортування тощо мають на думку вчених значно менший вплив. Це пояснює той факт, чому всередині єврозони ціни в IKEA відрізняються несуттєво.
Тобто якщо гривня буде зміцнюватися, то і ціни на меблі будуть низькими. Якщо ж курс обвалиться, то і вартість продукції IKEA в Україні буде вищою, ніж, наприклад, у Польщі.