«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Олександрійський парк — найбільший і найстаріший дендрологічний парк України

Олександрійський парк — зразок пейзажно-паркової композиції з елементами романтизму та сентименталізму, розміщений на околиці старовинного міста Біла Церква на березі річки Рось. Основою парку є природний лісостеповий ландшафт, утворений великим дубовим лісом у поєднанні з галявинами, луками та водоймами.

Олександрійський парк створений у 1793 році родиною великого землевласника, графа Франциска Ксаверія Браницького, як предмет родинної гордості та магнатської величі. У 1784 році графиня Олександра Браницька отримала маєток у дарунок від свого чоловіка і почала наводити порядок із «розмахом». Вибравши місце в урочищі Гайок, Олександра забажала створити парк на зразок парків європейських столиць і присвятити його князю Григорію Потьомкіну, який відіграв у її житті велику роль. За підтримки імператриці Катерини ІІ графиня отримала більшу частину спадщини князя.

Автором забудови Олександрії став французький архітектор Мюффо. Згодом у розбудові парку брали участь відомі європейські садівники та архітектори: Ботані, Станге, Бартецький, Вітт, Єнс, які втілювали в життя проект генплану та заклали основу паркових композицій.

Аустерія — літня резиденція родини Браницьких під час буремних подій XX століття була знищена, і до наших часів збереглися лише уривки колишньої краси та розкоші. Але ці руїни досить живописні і гармонійно підкреслюють стародавність і красу парку.

Парковий ансамбль Олександрії складється з Малої і Великої галявини з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада «Луна», «Китайський місток», «Руїни», «Арочний місток», «Острів Марії», «Острів Троянд», різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми. У парку дуже комфортно і затишно гуляти, широкі алеї прокладені до усіх водойм та споруд.

Тут гарно в будь-яку пору року. Але восени Олександрійський парк особливо зачаровує красою. Багряні і золоті барви осінніх дерев відображаються в ставках, створюючи живописні картини на воді. Дуже романтичне місце!

Нині це державний парк Національної академії наук України.
Адреса: 13, Дендропарк “Олександрія”, м. Біла Церква

Джерело

Все буде Україна