«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

"Волинські Афіни": досліджуємо древній Кременець (фото)

Одне із старовинних міст України, місто-фортеця, підкорити яке було практично неможливо, розвинений освітній центр - перегортаючи сторінки історії можна тільки дивуватися і захоплюватися древнім Кременцем. А можна не лише читати про прекрасне затишне зелене містечко в Тернопільській області, але і відправитися в подорож.

Перші письмові згадки про Кременець датуються 1064 роком, проте, по затвердженнях археологів, перший Кременцкий замок був побудований ще в VII - IX віках. Майже усі власники замку завжди відбивали напади ворогів: в 1227 році були розбиті війська угорського князя Андрія II, в 1241 замок вистояв перед ордою Батия, в 1254 витримав облогу Куремси.

У 1431 році отримав Магдебурзьке право. За період свого існування місто знаходилось у складі Литовського князівства, пізніше Речі Посполитої і Російської імперії. Місто було сильним економічним, духовним, а пізніше науковим центром, за що і було названо "Волинськими Афінами". Що дивитися в Кременці

Кременецький замок. Замок був зведений на місці древнєруського городища в XII столітті. Розквіт замку припав на період його володіння дружиною польського короля неополитанською принцесою Боной Софорца. Бона істотно зміцнила замок, а палац перетворила на розкішну резиденцію.

Про її красу і жорстокість ходили легенди. Так, згідно однієї з них, щоб зберегти свою молодість королева Бона купалася в крові безневинних дівчат. Нещасних дівчат кидали на колесо з шпильками в одній з веж кременецкого замку, а Бона стояла в низу. Неприступний замок був узятий в 1648 році військами козацького полковника Максима Кривоноса. Відтоді замок не відбудовували.

Ієзуїтський монастир. Комплекс будівель ієзуїтського костьолу, монастиря і колегіуму у стилі барокко був побудований ще в 1731 - 1743 рр. В той період це був один з найбільших центрів освіти і науки на подільських і волинських землях. У 1805 році колегіум був перетворений спочатку у Волинську гімназію, а потім ліцей. У той період навколо ліцею був закладений ботанічний сад, який існує і зараз. Сьогодні у будівлі колегіуму знаходиться Кременецька академія.

Будинки-близнюки. Незвичайний житловий будинок у стилі барокко з'явився в Кременці в XVII - XVIII столітті. Будівля складається з двох симетричних частин, які трохи відрізняються деталями оформлення. Згідно з легендою, в будинку-близнюки жили брати-близнюки.

Дівочі скелі. У північно-східній частині Кременца на території заповідника "Кременецькі гори" розташований пам'ятник природи державного значення - гора Дівочі скелі. Гора є скельним відрогом заввишки 376 метрів, опоясаний нагромадженими кам'яними брилами, дивовижними схилами, гротами і печерами.

З горою пов'язана сумна легенда: полонені татарами дівчата, що не бажали потрапити в рабство, кинулися в прірву із скелі. Відтоді ту скелю називають Дівочою.

За матеріалами

Все буде Україна