«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Чим небезпечні дієти і різке схуднення?

Стандарти краси змінюються стрімко, і в різні століття вони кардинально відрізняються один від одного.

Сьогодні в моді стрункість, і жінки з зайвою вагою нерідко комплексують з приводу випираючого живота або об’ємних складок на боках. Статті в інтернеті рясніють рекомендаціями щодо схуднення. У хід йдуть сумнівні порошки і таблетки, екзотичні плоди та різноманітні дієти. Причому останні володіють максимальною популярністю. За опитуваннями жінок, які мають надлишкову масу тіла, хоча б раз у житті вони намагалися якийсь час їсти одні овочі або пити тільки кефір, кардинально змінювали харчування, щоб схуднути. І часто всі їх старання не увінчалися успіхом. Чому?

Я на дієті: це не їм, то не п’ю

Багато жінок ближче до весни замислюються про корекцію фігури, вибираючи для цього дієту. Підбором вони найчастіше займаються самостійно, використовуючи поради віртуальних подруг в інтернеті, або читаючи численні публікації. Нерідко підбирається дуже сувора і жорстка дієта, яка обіцяє схуднення на 10-15 кг за місяць, а то і за 1-2 тижні, якщо їсти тільки овочі або фрукти, пити тільки кефір. У результаті через кілька днів формується агресія, нездужання, головні болі, а вага вперто стоїть на одному місці або знижується буквально на пару кілограмів. І навіть у випадку, якщо вдається протриматися на такому неповноцінному харчуванні зазначений термін і схуднути на досить помітну кількість кілограмів, результат тримається недовго. За даними статистики, до 90% людей, які пережили жорстку дієту і втратили вагу, набирають її найближчим часом ще і з надбавкою в плюс. А більша частина жінок просто не витримує подібне випробування, зриваючись і потайки вночі пробираючись до холодильника в пошуках ковбаси і тортів.

Схуднення за будь-яку ціну?

Всі знають, що схуднення — це зміна харчування не на час, а взагалі, як зміна способу життя на користь здорового раціону. Плюс необхідно поєднувати його з відмовою від шкідливих звичок, у тому числі і харчових (їжа ночами, вживання солодощів з кавою перед ноутбуком або телевізором). Також обов’язкові регулярні заняття спортом. Багатьом просто лінь всім цим займатися, набагато звабливіше — посидіти тиждень на дієті і стати стрункою красунею. Але це не працює. Чому? Організм — це складна система, в якій нічого не робиться просто так. Запасання жиру і відкладення його в проблемних зонах зазвичай пов’язано з певними факторами. Або це нераціональне харчування з надлишком калорій, які не витрачаються, або проблеми з ендокринним обміном, нейрогуморальної регуляції обмінних процесів. З’ясовувати причини набору ваги і здійснювати схуднення, щоб воно було ефективним, потрібно спільно з лікарем. Часто зайва вага пов’язана із харчуванням і дефіцитом активності, і для схуднення важливо навчити себе банально менше їсти. Тобто, потрібно день від дня планомірно знижувати об’єм їжі до фізіологічно необхідного. А ось зрідка застосовувати дієти в цьому випадку марно, і різке короткочасне обмеження в їжі тільки нашкодить. Зайва вага буде тільки прибувати.

Чому в боротьбі із зайвою вагою так хочеться їсти?

Коли жінка сідає на дієту — основними її проблемами стають постійний голод і порушення самопочуття. Обидва ці стани закономірні і цілком зрозумілі. Різка зміна раціону — це стрес для організму, і якщо голодування триває кілька годин, а то й діб поспіль, наднирники синтезують гормони стресу — кортизол і катехоламіни. Вони тимчасово оживляють обмін речовин, стимулюють його, тканинам потрібно працювати і отримувати харчування. Організм витрачає резерви, а їжі дають мало. Одним з ефектів кортизолу є формування почуття голоду, це своєрідний натяк: «Господиня, пора поїсти чи ти забула?». І відповідно, чим сильніше обмеження в їжі і довше дієта, тим сильніше стрес і почуття голоду. Плюс підвищення рівня гормонів стресу в організмі при дієті (тобто, при майже голодуванні) призводить до безлічі суб’єктивно неприємних відчуттів і агресії, роздратування, злості. Ще однією проблемою боротьби з зайвою вагою є нездужання і слабкість, головні болі. Частково їх формують вже згадані гормони стресу. Плюс до всього дефіцит глюкози в плазмі крові при обмежувальному харчуванні, в якому зазвичай різко знижений обсяг вуглеводів, призводить до гіпоглікемії. Для підвищення її концентрації задіюються всі резервні механізми, витрачаються депо вуглеводів у вигляді глікогену в печінці і м’язах. Поставки глюкози до тканин скорочуються, організм входить в режим економії. Зайва вага йде з трудом, але зате самопочуття страждає досить сильно.

Повернення до колишнього харчування: ключові помилки

Настрадавшись від обмежень, які були потрібні в боротьбі із зайвою вагою, приходить час закінчення дієти і виходу з неї, повернення до звичного режиму харчування. І багато жінок роблять відразу декілька помилок, які можуть привести не тільки до повернення втрачених кіло, але і проблем зі здоров’ям. Перша — неправильний вихід з дієти, якщо харчування одномоментно повертається до звичного. Чим довшими і суворішими були обмеження, тим повільніше треба повертатися на звичне харчування. Інакше є ризик розвитку панкреатиту, коліту або гастриту, загострення хронічних хвороб стресу. Друга — власне повернення на звичне харчування, багате жирами і калоріями. Якщо вийшло витримати дієту, варто плавно вийти з неї і практикувати вже здорове, правильне харчування з усуненням з нього фастфуду, булочок і калорійних страв.

Що потрібно в харчуванні після дієти?

Важливо розуміти, що схуднення при дотриманні дієти і при виході з неї не закінчено. Перебудова метаболізму на зниження ваги і спалювання жирів ледве почалася до того моменту, коли пора вже припиняти саму дієту. Тому важливо перебудувати подальший раціон. Його основу повинні скласти овочі та фрукти, як поживні і малокалорійні, а також м’ясо і риба — джерела білка. Можна підібрати набір овочів так, щоб картоплі в них було не більше ¼ всього обсягу — він калорійний і багатий вуглеводами. Важливо розумно поєднувати фрукти і овочі з молочними стравами і злаками, білковою їжею. Обсяги вуглеводів і жирів потрібно скорочувати, але не виключати повністю. Тоді тіло буде отримувати все, що потрібно для метаболізму, без надлишку калорій. А ось цукор, цукерки і фастфуд можна абсолютно безболісно прибрати з раціону назавжди, організму від цього буде тільки краще.

За матеріалами

Все буде Україна