«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Як лікувати стоматит у роті у дітей?

Прилетить раптом ... стоматит! Це Вам не чарівник, він кіно дитині не покаже і ескімо не залишить. Та й не треба. Дитина і від мультиків відмовиться, і від улюблених ласощів. Буде вередувати, дратуватися і втратить апетит. Таке дитяче поведінку Вам знайоме? Як зрозуміти, що це не ростуть зуби, хворий животик або чергову кризу зростання? Давайте розбиратися.

Познайомитися з ознаками стоматиту краще заздалегідь, тому що захворювання це досить поширене. Сувора статистика стверджує, що 80 відсотків дітей хворіють стоматитом. Та й не горда ця зараза: якщо раз її прогнати, вона, швидше за все, прийде ще. Ризик повторного зараження дуже високий пише джерело
Що таке стоматит?
Стоматит - це запалення слизової оболонки рота (з грец. «Stoma» - рот). Це не одне захворювання, а скоріше узагальнення для запальних процесів, які відбуваються в роті, зі схожими симптомами. Основні симптоми у дітей: неприємний запах з рота, відмова від їжі через больових відчуттів у роті, поганий сон, підвищена температура, виразкові утворення на слизовій оболонці рота.
З народження слизова оболонка стикається із зовнішніми подразниками. Слизова оболонка рота + травми = виразкові утворення в роті, які і називають стоматитом. Згадайте самі: чи були у Вас коли-небудь «заїди» в куточках губ? А адже це теж стоматит.
Не варто думати, що до стоматиту призводять тільки механічні травми. Насправді причин - мільйони. Давайте розглянемо основні види стоматиту і їх причини. А потім - як лікувати стоматит в роті у дітей.
Які бувають види стоматиту у дітей?
Вірусний герпетичний (герпесний) стоматит. Найпоширеніший, саме про нього говорить статистика. Причина виникнення - вірус герпесу. Найчастіше діти заражаються від дорослих. Але у дорослих вірус викликає висипання на губах, а у дітей перетворюється в стоматит. Іноді досить поцілувати дитину, щоб заразити. Вірус герпесу також передається повітряно-крапельним шляхом, через іграшки, посуд, білизну, засоби особистої гігієни. Симптоми: висипання на губах, загальне нездужання дитини, може з'явитися кашель і невелика температура. Через кілька днів червоніють ясна, в роті з'являються афти - невеликі круглі виразки жовтуватого кольору, окреслені червоною яскравою облямівкою. Вони неприємно пахнуть, легко здирають, після здирання кровоточать.
Поява у дитини вірусного стоматиту може бути викликане й іншими вірусними захворюваннями: грип, віспою, кором і іншими.
Грибковий стоматит. Викликається грибком роду Кандида. Хворіють цим видом стоматиту в основному діти до року через годування грудним молоком. Молоко є живильним середовищем для розмноження грибків. Тому такий стоматит називають ще «молочниця». Він характеризується появою стійкого білого нальоту в роті у малюка. Не плутайте його з звичайним нальотом після годування.
Алергічний стоматит. Викликається відповідно алергією. Зустрічається дуже рідко.
Мікробний стоматит. Йде «в комплекті» з пневмонією, ангіною, гайморитом на тлі зниженого імунітету. Відмітна ознака - жовта товста шкірка на губах. Супроводжується підвищенням температури тіла.
Травматичний стоматит. Він з'являється з-за різних травм: від незручною соски, гострих предметів (дуже люблять малюки до року все в рот тягнути), опіків гарячою їжею, навіть від звички прикушувати мову або щоку.
Стоматит може з'явитися і з інших причин: недотримання правил гігієни, захворювання шлунково-кишкового тракту, глисти, неякісне харчування, зневоднення організму і ін. Іншими словами поява стоматиту - ця реакція нашої імунної системи на подразники.
"Чи не обробляйте ранки дітей зеленкою, інакше на слизовій будуть опіки."
Як лікувати стоматит у роті у дітей?

Обов'язково зверніться до лікаря. Адже треба розібратися з першопричиною появи стоматиту і лікувати захворювання, що викликало запалення слизової рота (проблеми з шлунково-кишкового тракту, ангіна і т.д.). Також треба з'ясувати природу стоматиту (див. Види стоматиту).
Комплекс заходів з лікування стоматиту і необхідні препарати:
Знеболення. Якщо не зняти біль, дитина може і далі відмовлятися від їжі і погіршити загальний стан організму. Можна мазати порожнину рота гелями, призначеними для діток в період росту зубів ( «Калгель», «Бебі-дент»). Також дітям можна використовувати гель «Лідохлор», препарати «Лідокаїн Асепт», «Камістад», «Інстіллагель».
Жарознижуючі ліки. Якщо у дитини піднялася висока температура, необхідно дати йому препарат, що містить парацетамол ( «Ібупрофен», «Еффералган» і т.д.). Дітям до року краще знижувати температуру за допомогою ректальних свічок.
Антибактеріальні препарати. «Доктор Тайсс Шавлія», «Холісал», «Гексорал спрей», «Тантум Верде», «Орасепт».
Препарати, що прискорюють загоєння. «Вінілін», «Каротолін».
Препарати, які зміцнюють імунітет. «Анаферон», «Афлубін».
Можна також скористатися народною медициною. Змащувати порожнину рота маслом шипшини і обліпихи, прополісовая маззю, полоскати рот відварами календули, ромашки, шавлії, звіробою, жувати листя алое, прикладати до виразок протертий часник з йогуртом.
Не використовуйте на виразки дітей зеленкою, інакше на слизовій будуть опіки. Також не рекомендується використовувати мед, тому що в ньому добре розмножуються бактерії.
Поки стоматит не пройде, годуєте дитину рідкою їжею, щоб не збільшувати біль. Намагайтеся не додавати цукор в їжу або напої. Також дітям необхідно багато пити (виведення токсинів з організму).
Стоматит - безпечна хвороба, але неприємна, здатна надовго зіпсувати настрій Вам і Вашій дитині. Тому намагайтеся не допустити появи стоматиту і відвідуйте стоматолога регулярно.

Все буде Україна