Родимки. Причини появи, симптоми і методи видалення
Дрібні невуси не викликають побоювань з приводу їх злоякісного переродження, тоді як середні і гігантські можуть трансформуватися в пухлину пише джерело
Ризик подібного переродження гігантських родимок досягає 10-50%. Тому власникам середніх і особливо гігантських вроджених невусів слід спостерігатися у лікаря-дерматолога або онколога. Крім того, такі родимки необхідно захищати від впливу ультрафіолетових променів. У деяких випадках лікарі пропонують видалення великих вроджених невусів, щоб вони з часом не переросли в злоякісні пухлини.
При народженні у кожної людини може бути в середньому близько десятка родимок. З віком їх може ставати більше або менше.
Важливо звертати увагу на появу нових родимок. Спочатку вони виглядають як мікроскопічні плями, іноді збільшуються, але рідко досягають розмірів більше 0,5 см і зазвичай залишаються плоскими або злегка піднятими над навколишньою шкірою у вигляді світло-коричневих горошин. Переважна більшість подібних пігментних утворень шкіри абсолютно безпечні.
Люди більше уваги звертають на опуклі родимки, а не на плоскі плями. Тим часом особливу увагу слід приділяти саме плоским придбаним невусам, особливо якщо вони збільшуються в розмірах, або, навпаки, зменшуються, тобто знаходяться в активному стані. Якщо такий невус має неправильну форму і нерівномірне забарвлення, то він може переродитися в меланому - злоякісну пухлину. При цьому небезпечне перетворення в середньому займає більше 5 років. І володар подібної родимки не турбується саме тому, що довгий час з нею нічого не відбувається.
Насторожують щодо злоякісного переродження родимки наступні симптоми:
неправильна форма і нерівні контури пігментного утворення (більшість родимок мають правильну овальну форму)
поява нерівномірного різнобарвною забарвлення родимки
розміри шкірного освіти більше 5 мм
свербіж в області освіти, тріщини на його поверхні, поява кровоточивості, почервоніння навколо пігментного освіти.
Існує кілька методів видалення родимок.
- При хірургічному втручанні на місці операції залишається рубець, але можна провести гістологічне дослідження.
- Родінкі видаляють за допомогою рідкого азоту (кріодеструкція), лазера і електрокоагуляції, але ці методи не дозволяють зробити гістологічний аналіз (у пацієнта беруться зразки тканини, які досліджуються під мікроскопом).