«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Згідно зі стандартами ЄС: Українців чекають кардинальні зміни в придбанні антибіотиків

Так, у Кабміні затвердили Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів

Як пояснили у МОЗ, віднині в Україні повинні будуть раціоналізувати застосування антибіотиків у (вет)медицині та в харчовій промисловості. Відпускати антибіотики відтепер будуть згідно зі стандартами ЄС, які діють у ряді цивілізованих країн світу. Сам план розробили у МОЗ та Центрі громадського здоров’я.

Чому треба ввести рецепт на антибіотики?

Рішення, щоб в Україні антибіотики продавали тільки за рецептом, обговорювали вже не один рік поспіль. Так, наприкінці 2016 року навіть стартував флешмоб «Антибіотик за рецептом», який інформував українців про важливість того, щоб від безконтрольного вживання цих ліків відмовилися.

Справа в тому, що українці дуже часто призначають антибіотики самі собі, не знаючи, скільки їх потрібно і чи потрібні вони їм взагалі. Як результат, препарати діють на організм, приносячи не користь, а шкоду.

«Вже через кілька років антибіотики можуть перестати діяти на більшість недуг. Наприклад, пневмонія, гонорея, туберкульоз та серйозні пост операційні ускладнення стануть смертельними для всього людства», — пояснював тоді голова ГО «Інфекційний контроль в Україні» та один із організаторів акції-флешмобу Віктор Ляшко.

Глибина цієї проблеми вражає масштабами. За даними фахівців, кожен 2-й українець, що вживає антибіотики, насправді взагалі не потребує лікування ними. А кожен третій впевнений, що антибіотики – це панацея від вірусних хвороб та ГРВІ, але насправді це зовсім не так. Крім того, як результат безконтрольного вживання антибіотиків, у людини формується звикання до такого типу препаратів, внаслідок чого вони перестають діяти.

Одна із загроз людству

Загалом продаж антибіотиків за рецептом – звичайна практика у багатьох країнах світу. Так, у Великій Британії взагалі неможливо купити без рецепту ніяких ліків, окрім знеболювальних та жарознижувальних. Замість самолікування, яке широко поширене в Україні, у цій та інших державах культивується довіра до лікаря як до професіонала, який знає, які препарати потрібно призначити. Тому там антибіотики та ряд інших препаратів виписує тільки лікар.

У Міністерстві охорони здоров’я України дали пояснення, чому виникла потреба реформи. За словами фахівців Міністерства, протигрибкові препарати, антибіотики та протимікробні засоби перестають діяти, оскільки через надмірне і часто необґрунтоване вживання таких препаратів мікроорганізми починають виробляти своєрідний “імунітет”: вони змінюються і стають нечутливими до ліків.

«Фактично з’являються нові модифікації збудників інфекцій, які неможливо вилікувати протимікробними препаратами. Внаслідок цього вже сьогодні гинуть люди у всьому світі. Ця проблема уже визнана однією із загроз людству», — коментують проблему у МОЗ.

У Супрун також повідомили, що такі нововведення ні в якому разі не будуть означати обмеження доступу до ліків, і їхня вартість також збільшуватися не буде.

Втім, помилково думати, що така проблема є лише в Україні. Так, у поясненні МОЗ уточнюється, що у Європейському Союзі кожного року від неправильного самолікування антибіотиками помирають 25 тисяч пацієнтів. Крім того, здоров’ю також шкодить використання антибіотиків у тваринництві. Варто додати, що антибіотики не лікують інфекції, які спричинені вірусами, а натомість допомагають при вторинній бактеріальній інфекції.

Що зміниться найближчим часом?

Відтепер антибіотики будуть відпускати тільки за рецептом лікаря. Також буде обмежене використання антибіотиків у птахівництві, тваринництві та рослинництві, що має зменшити їх шкідливу дію. Крім того, медикам та ветеринарам нададуть оновлені стандартизовані інструкції щодо того, як використовувати антибіотики.

Також Україна долучиться до загальноєвропейської мережі епідеміологічного нагляду стійкості до антибіотиків. Це означатиме, що у нас почнуть впроваджувати інфекційний контроль у медичних закладах та будуть проводити перевірку навчання кадрів. Будуть також впроваджувати моніторинг стійкості ВІЛ-інфекції та СНІДу до антибіотиків, а відповідна лабораторна діагностика також буде узгоджена зі стандартами Європейського Союзу. Науковці України будуть проводити резистентні дослідження разом із європейськими вченими.

Всі ці дії повинні, зокрема, підвищити якість профілактики і лікування інфекційних захворювань та знизити рівень смертності від мікробних інфекцій.

Пише - bbcccnn.org

Все буде Україна