«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Скільки коштує блискавка?

В наші дні, коли електрична енергія перетворилася в товар, який вимірюють і оцінюють, як і будь-який інший, питання про те, яка вартість блискавки, зовсім не здається безглуздим. Завдання полягає в тому, щоб вирахувати електричну енергію, потрібну для грозового розряду, і оцінити її хоча б за таксою електричного освітлення.

Ось розрахунок. Потенціал грозового розряду дорівнює приблизно 50 мільйонам вольт. Максимальна сила струму оцінюється при цьому в 200 тисяч ампер (її визначають, зауважимо до речі, за ступенем намагнічування сталевого стрижня тим струмом, який пробігає в його обмотці при ударі блискавки в громовідвід).

Потужність у ватах отримаємо перемноживши число вольт на число ампер; при цьому, однак, треба врахувати те, що, поки триває розряд, потенціал падає до нуля; тому при обчисленні потужності розряду треба взяти середній потенціал, інакше кажучи - половину початкової напруги. Маємо: потужність розряду = (50 000 000 * 200 000) / 2 = 5 000 000 000 000 ват, або 5 мільярдів кіловат.

Отримавши такий значний ряд нулів, природно очікуєш, що і грошова вартість блискавки виражається величезним числом. Однак, щоб отримати енергію в кіловат-годинах (ту, яка фігурує в рахунках за електричне освітлення), необхідно врахувати час.

Віддача настільки значної потужності триває близько тисячної частки секунди. За цей час витратиться 5 000 000 000 / (3600 * 1000) = 1389 кіловат-годин. Одна кіловат-година за середнім тарифом 2018 року обходиться споживачеві електричного струму в 2 грн (заокруглюємо для простоти розрахунку).

Звідси неважко обчислити грошову вартість блискавки:

1390 * 2 = 2800 грн

Джерело

Все буде Україна