Чому виникає ефект дежавю ?
Дежавю вважається явищем досить поширеним . Наукові дослідження показують , що більше 95 % абсолютно здорових людей відчували хоч раз в житті такий стан , а хворі на епілепсію – набагато частіше. У маленьких дітей, наприклад , взагалі його не буває.
Це вченими пояснюється тим , що у малюків поки не накопичено життєвого досвіду і величезної кількості інформації , « очікують» свого часу. Ось в підлітковому віці явище вже реєструється і тільки частішає з наступними роками . Варто відзначити , що дежавю не вдається викликати штучним способом , та й відчуває його дуже рідко. Ось тому наукові дослідження даного ефекту кілька ускладнені.
Явище дежавю: основні теорії виникнення .
Незважаючи на багато труднощів в методах вивчення , вчені всього світу вже давно намагаються розгадати настільки загадкове явище . Світила науки рідко приходять до єдиної думки. Так сталося і в даному випадку. Зараз існує кілька теорій (нічим поки не доведених ) , здатних пояснити ефект дежавю. Розглянемо їх.
Теорія перша: тимчасові злами
Ця версія розроблена декількома психіатрами . Вони вважають, що при дежавю в людському мозку відбувається якась раскодировка часу. Простіше кажучи , мозок за незрозумілої причини попросту перестає належним чином розрізняти час , бачачи , що відбувається зараз , як справжнє разом з минулим.
Теорія друга : сон
Один з небагатьох серйозних дослідників даного явища Андрій Курган заявляє , що основна причина дежавю криється в нашій підсвідомості . Кожен з нас постійно запам’ятовує безліч подій і ситуацій , які колись нас вразили. А відображаються ці хвилюючі події , як правило , у сні . Адже вони , по суті, є відчуттями , а не реальними діями в теперішньому. А коли численні яскраві емоції накладаються на що відбувається реальність , людина не може відрізнити дійсність від мрій. Подібне змішання сну і яви і породжує в підсвідомості дежавю.
Теорія третя: містика
Цілком природно , що настільки загадкове явище не могло бути не розглянуто і з містичною точки зору. Але навіть численні містики трактують причину виникнення дежавю по- своєму. Багато з них вважають , що душа протягом усього часу перебування в тілі людини здійснює постійні подорожі в часі. Вона може надаватися в тілах різних істот , переживати одночасно безліч подій , внаслідок чого вони не можуть потім не накладатися один на одного. Душа , реінкарніруясь , як би нагадує своєю новою « оболонці » про те , що колись сталося з нею в минулому житті .
Теорія четверта : фізіологія
Вчені з США пояснюють причини виникнення дежавю по-своєму. Вони стверджують, що відмінності між видимими образами і явищами визначає відділ людського мозку – гіпокамп. А в той період, коли відділ цей з тієї чи іншої причини дає деякі збої , ми сприймаємо зовсім різні ситуації, як схожі з чимось, як колись пережиті. Виявлено, що головними причинами подібних відхилень є: депресії, часті стреси, постійне розумове напруження, магнітні бурі.
Як видно, теорій багато. Кожна з них має право на існування, звичайно, до тих пір, поки не буде доведено точно, чому ж виникає ефект дежавю. Але якою б не виявилася ця причина, не варто боятися цього явища. Ніякої шкоди воно не завдає .