Прикмети на 4 травня: що не можна робити
Святий Януарій (або Іаннуарій) жив в III столітті. Він шанується і Католицькою, і Православною церквою. Він вважається покровителем італійського міста Неаполь, де щороку відбувається диво, пов'язане з цим святим. У юному віці, в роки гонінь на церкву, він прийняв хрещення і став першим єпископом італійського міста Беневенто.
Згідно з переказом, він відвідував у в'язниці святих Созія і Прокла, де разом з ними здійснював богослужіння. Потім Януарий був заарештований, разом з іншими християнами підданий тортурам і жорстоко страчений. На момент смерті йому було близько 30 років.
У слов'ян в цей день було прийнято проклинати нечисту силу - вони вважали, що ім'я "Прокл" походить від слова "прокляття". Літні мешканці сіл виходили на околицю і, повернувшись обличчям на захід, вимовляли спеціальні замовляння-прокляття, тим самим відганяючи від населеного пункту нечисть. Оскільки вважалося, що в цей день відьми отруюють рослини, було заборонено їх збирати.
Крім того, не можна було займатися важкою працею - цей день був призначений для веселощів.
4 травня наступав період ігор і танців - так званий ляльний час.
Незаміжні дівчата влаштовували хороводи навколо яблуні - дерева, яке було символом нареченої, - щоб забезпечити собі щасливе заміжжя.
У цей день спостерігали за природою і будували прогнози на літо і на рік:
- чим раніше зацвітає черемха, тим більш спекотним буде літо.
- якщо на черемшині багато квітів, літо буде багатим на дощі.
- якщо в цей день прогримів сильний грім, буде хороший урожай хліба.