«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Різдвяний піст 28 листопада – 6 січня: чого категорично не можна робити, має знати кожен

Диякон УПЦ КП розповів, як правильно провести ці дні Цього тижня розпочинається Великий Різдвяний піст, тривалістю у 40 днів. Один з найдовших у церковному році постів розпочнеться 28 листопада, а завершиться 6 січня.

Знай.ua дізнавалися, яких канонів слід дотримуватися та яких помилок не варто допускати у ці дні.

"Якби піст полягав лише в їжі, то святими були б корови"

Починаючи з IV століття, цей піст тривав лише 7 днів. А з ХІІ століття, згідно з указом патріарха Константинопольського, Різдвяний піст було подовжено до 40 днів.

У народі він відомий також, як Пилипівка. Це через те, що напередодні, 27 листопада, Православна Церква відзначає день пам'яті  одного з 12 апостолів Ісуса Христа – апостола Пилипа.

Тож як нам підготуватися до Різдва та гідно пройти період Великого посту?

"Святі Отці, а особливо Іоан Дамаскін, говорять дуже влучну фразу: "Якби піст полягав лише в їжі, то святими були б корови". Піст, в першу чергу, полягає в духовному очищенні, а не в їжі. Але утримання від їжі – це є засіб до прийняття посту", – розповідає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

Головне – "не їсти один одного"

"Кожна людина, яка буде поститись, нехай згадає про те, що найважливіше, як каже Іоан Золотоустий, – не їсти один одного. Якщо людина не споживає їжі, а свариться з ближніми, гнівається на ближнього, то цей піст є неправильним", – підкреслює диякон Михайло Омельян.

Тож, готуючись до посту, перш за все, варто поставити за мету – стати добрішим серцем.

"Якщо побачимо із Євангелія, то до народження Господа Ісуса Христа волхви готувалися і, прийшовши до Христа, вони принесли золото, ладан і смирну. Також і ми готуємося до прийняття Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Які ж дари можемо принести ми? Адже Господь є володарем Всесвіту і він потребує лише одного – серце людини, тобто її духовного очищення", – зазначає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

Дійте зараз та не заздріть

В цей 40-денний період кожен з нас має гарний шанс змінити своє ставлення до життя і почати діяти вже зараз.

"Кожна людина, яка буде поститись, має пам’ятати, що найважливіше в цьому пості є любов, милосердя і також допомога ближнім. І тому коли ми щось відкладаємо на потім, на завтра чи на старість, ми можемо зробити вже сьогодні в пості. Тобто змінитися", – відзначає диякон Михайло Омельян.

Це також стосується і "огранки" відношення до інших.

"Будучи злими, стати добрими, людина, яка заздрить, може не заздрити. Адже є багато людей потребуючих, які в скрутнішому становищі, ніж та чи інша людина. Подивіться на них і тоді ваша заздрість пропаде", – каже старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

Поставивши за ціль внутрішнє удосконалення, у дні Різдвяного посту варто просити в Господа, щоб Він допоміг змінитися. Тому що, як відзначає диякон УПЦ КП, якщо в пості людина буде думати, що лише власними силами вона зміниться за допомогою не споживання їжі, це є промах.

Утримання від їжі не має стати приводом для осуджень

Аби достойно пройти період посту та з гідністю прийняти Різдво Христове, слід контролювати і свої негативні емоції по відношенню до оточуючих.         

"Читаючи послання апостола Павла, ми бачимо, що та людина, яка їсть, нехай не осуджує того, хто не їсть. І навпаки. Тобто не потрібно себе порівнювати з іншими і казати: "Ось я пощусь, не споживаючи їжу, а інша людина – не поститься". Потрібно дивитися лише на власний подвиг: "Ким я був, ким я став і ким я хочу стати?", – говорить диякон Михайло Омельян.

Щоб процес духовного очищення пройшов максимально успішно, диякон УПЦ КП радить причащатися Святих Христових Тайн. У такий спосіб кожен з нас відчує допомогу та підтримку від Господа – тоді піст буде в радість і кожен християнин не буде ходити сумним, а буде сповнений щирими, світлими почуттями.   

Все буде Україна